Nowy numer 34/2019 Archiwum

Nagrodzeni za dobro publiczne

W sobotni wieczór w salach sandomierskiego ratusza odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Miasta Sandomierza "Bonum Publicum" im. Aleksandra Patkowskiego

Wyróżnienia, których patronem jest Aleksander Patkowski, zwany „ojcem regionalizmu polskiego”, przyznawane są osobom, stowarzyszeniom, organizacjom za wkład w rozwój lokalnych społeczności. W tym roku jury, któremu przewodniczył Wiesław Myśliwski, po rozpatrzeniu 11 wniosków, główną nagrodą uhonorowało Stowarzyszenie „Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach”. W uzasadnieniu podkreślono wyjątkowo aktywną działalność na rzecz mniejszości białoruskiej w Polsce, przejawiającą się w tworzeniu żywego muzeum, wyszukiwaniu i gromadzeniu muzyki ludowej, a także za prace z młodzieżą i publikacje książkowe.

II nagrodę jury przyznało Akademii Kobiet Twórczych z Sandomierza, skupiającej w swych szeregach panie z terenu powiatu sandomierskiego, które w swej działalności główny nacisk kładą na podtrzymywanie miejscowych tradycji. Służą temu organizowane przez Akademię spotkania oraz warsztaty twórcze.

III miejsce zaś przypadło dr. Piotrowi Sławińskiemu, historykowi z Sandomierza. – W rozmowie z mistrzem Wiesławem Myśliwskim, usłyszałem od niego, że odkryłem cmentarz prawosławny – mówi Piotr Sławiński. – Na co odrzekłem, że bynajmniej nie odkryłem, a jedynie dostrzegłem to, co jest. Wiele osób bowiem patrzy nie widząc otoczenia, ja tymczasem spostrzegam różne rzeczy, które następnie zgłębiam prowadząc kwerendy archiwalne, szperając w bibliotekach, ale również korzystając z pamięci żyjących jeszcze świadków historii. Staram się to później przelać i utrwalić na papierze. Najkrócej rzecz ujmując odkrywam to, co wszyscy widzą.

Obecnie laureat pracuje nad dziejami kolejnych szkół sandomierskich oraz cmentarzy – radzieckiego i komunalnego.

W ramach młodzieżowej edycji nagrody, której współorganizatorem jest I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu, I miejsce zajęły uczennice IV LO w Białej Podlaskiej, II zaś młodzież z VI LO w Radomiu. W grupie gimnazjów najlepsza okazałą się redakcja pisma „Wilczanin” z opiekunem Zbigniewem Łyczką. Wyróżnieniem jury nagrodziło zaś Klaudię Kosełę z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Klimontowie.

Pomysłodawcą konkursu jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL