Nowy numer 17/2024 Archiwum

Podsumowanie wsparcia sandomierskiej Caritas dla Ukrainy w latach 2022-2024

W obliczu tragicznej sytuacji na Ukrainie, Caritas Diecezji Sandomierskiej nie pozostaje obojętna i nadal podejmuje działania mające na celu wsparcie osób dotkniętych konfliktem. Od początku kryzysu, sandomierska Caritas konsekwentnie angażuje się w dostarczanie pomocy humanitarnej, medycznej i psychologicznej.

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Sandomierzu działające przy Caritas Diecezji Sandomierskiej przedstawiło podsumowanie działań pomocy udzielanej Ukrainie w latach 2022-2024.

- Projekt, w ramach którego zapewniane jest nadal wsparcie aktywizacyjne, edukacyjne i specjalistyczne na rzecz społeczności uchodźców z Ukrainy realizowany jest przy współpracy z Caritas Polska, a finansowany ze środków UNHCR (Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców). Centrum zapewnia wsparcie w zakresie pomocy informacyjnej, psychologicznej, prawnej, wsparcia pracowników socjalnych, zajęć edukacyjnych i integracyjnych dla dzieci, dorosłych i seniorów, kursów językowych, wspierania w zakresie zatrudnienia, tłumaczenia dokumentów itd. Do 15 marca br. objęto pomocą 1780 beneficjentów - zaznacza Natalia Grochowina, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Sandomierskiej.

 

Podsumowanie wsparcia sandomierskiej Caritas dla Ukrainy w latach 2022-2024   Konferencja nt. pomocy humanitarnej udzielonej Ukrainie odbyła się w siedzibie Zakładu Aktywności Zawodowej CDS. Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Caritas Diecezji Sandomierskiej aktywnie zbiera środki materialne, żywność, lekarstwa oraz inne niezbędne artykuły pierwszej potrzeby, które są następnie przekazywane na Ukrainę. Dzięki hojności darczyńców, udało się dostarczyć setki ton wsparcia, które trafiają bezpośrednio do potrzebujących. - Ponadto nasza Caritas udzielała w swojej siedzibie pomocy żywnościowej w ramach POPŻ (Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej) dla uchodźców z Ukrainy, zapewniając wsparcie dla osób dotkniętych konfliktem i potrzebujących podstawowych środków do życia. Pomocą POPŻ objęto 4697 osób, w sumie każda osoba otrzymała ponad 9 kilogramów żywności. Caritas DS w czasie Programu POPŻ 2021+ wydała ok. 83 tony kilogramów produktów spożywczych o łącznej wartości 539 663,25 zł - podkreśla rzecznik.

Caritas Diecezji Sandomierskiej zadbała również o wsparcie psychologiczne dla osób dotkniętych traumą wojny. Zespół specjalistów prowadzi sesje terapeutyczne, grupy wsparcia oraz udziela wsparcia psychologicznego dla osób cierpiących z powodu konfliktu. - Świadomi roli edukacji w budowaniu przyszłości, Caritas Diecezji Sandomierskiej prowadzi również działania edukacyjne skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Organizujemy zajęcia edukacyjne, warsztaty oraz szkolenia, które mają na celu podniesienie kompetencji i umiejętności osób dotkniętych konfliktem, aby pomóc im w odbudowie życia po traumie wojny - dodaje Natalia Grochowina.

Ukraińscy uczestnicy kolonii mieli okazję zwiedzić następujące miejsca w ramach programu:

  • Ranczo Pstrągowa - gry i zabawy zorganizowane
  • Zamość - poznanie historii miasta oraz zwiedzanie zoo
  • Sandomierz - poznanie historii miasta oraz uczestnictwo we Mszy św. z dyrektorem Caritas DS
  • Dukla - poznanie historii miasta
  • Magiczne Ogrody - gry i zabawy zorganizowane
  • Święty Krzyż - przejście Drogą królewską i zwiedzanie klasztoru
  • Lublin - poznanie historii miasta
  • Kraków-Łagiewniki - zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
  • Klasztor Sióstr Dominikanek w Wielowsi - udział w ślubach wieczystych
  • FlyPark Rzeszów - gry i zabawy zorganizowane
  • Kopalnia Bochnia - zwiedzanie
  • Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie - udział w warsztatach w zdobieniu bombek
  • Kielce - pobyt w basenach tropikalnych

Dzięki zaangażowaniu Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz wielu wolontariuszy, dzieci i młodzież z Ukrainy mieli możliwość przeżycia bezpiecznych i pełnych ciepła chwil odpoczynku. Programy wypoczynkowe obejmowały różnorodne aktywności, od zajęć artystycznych i sportowych po warsztaty integracyjne. To był nie tylko czas relaksu, lecz także okazja do nawiązywania nowych przyjaźni, dzielenia się doświadczeniami i budowania wspólnego poczucia wspólnoty - podsumowała rzecznik Caritas DS.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy