Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stalowa Wola. Polsko-francuski akcent

Na drugą "Wystawę jednego eksponatu" zaprasza Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Tym razem będzie to akcent polsko-francuski. Pod koniec ubiegłego roku do kolekcji Muzeum COP trafił bowiem szczególny zabytek, tym cenniejszy, że związany z początkami Stalowej Woli i jedną z największych inwestycji realizowanych w regionie - budową elektrowni. Jest nim tablica z turbiny, która rozpoczęła pracę w stalowowolskiej siłowni jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

- W marcu 1937 roku rozpoczęła się historia Zakładów Południowych i osiedla, które wkrótce zyskało nazwę Stalowa Wola. Kilka miesięcy później przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu rozpoczęła działalność Komisja Rzeczoznawców pod przewodnictwem prof. Adolfa Morawskiego, która podjęła decyzję o budowie w sąsiedztwie stalowowolskich Zakładów Południowych elektrowni. We wrześniu i grudniu 1937 roku ofertę na budowę siłowni złożyła francuska firma ALSTHOM z Belfort, a już w marcu następnego roku podpisana została umowa na realizację tej nowej COP-owskiej inwestycji - wyjaśniła Jowita Przepadło z Muzeum COP w Stalowej Woli.

Stalowa Wola.

Roboty budowlane przebiegały w imponującym tempie. Już w maju 1939 roku uruchomiono pierwszą turbinę o mocy 20 megawatów i dwa kotły parowe; druga turbina rozpoczęła pracę trzy miesiące później. Nowa siłownia, wkrótce po oddaniu do użytku, znalazła się na czwartym miejscu w Polsce co do wielkości zainstalowanej mocy, ustępując miejsca jedynie Zakładom „Elektro” w Łaziskach, Śląskim Zakładom Energetycznym i elektrowni miejskiej w Warszawie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy