Nowy numer 17/2024 Archiwum

Od porozumienia do stowarzyszenia

Tarnobrzescy radni za utworzeniem Stowarzyszenia Czwórmiasto.

Jest to pójście o krok dalej w zacieśnianiu współpracy w ramach zawartego 5 kwietnia 2019 roku porozumienia czterech samorządów: Niska, Sandomierza, Stalowej Woli i Tarnobrzega, nazwanego "Czwórmiastem". Zgodę na powołanie Stowarzyszenia "Czwórmiasto" dali dzisiaj tarnobrzescy radni, jednogłośnie przyjmując stosowną uchwałę.

Do zacieśnienia współdziałania i nadania miastom sformalizowanej osobowości zachęciło rosnące znaczenie - w ramach krajowej polityki regionalnej - integracji wspólnot lokalnych w dążeniu do zrównoważonego rozwoju ich obszaru.

O znaczeniu powołania stowarzyszenia mówił Michał Litwin, doradca prezydenta Tarnobrzega, zajmujący się kwestią funkcjonowania "Czwórmiasta". Wspomniał o niepokojących prognozach demograficznych, wedle których do roku 2050 liczba mieszkańców niektórych miast członkowskich porozumienia ma zmniejszyć się o 44 procent. - Zatem ryzyko marginalizacji dla wszystkich naszych czterech ośrodków jest bardzo realne. Zagrożeniami stającymi przed nimi są: utrata dotychczasowych funkcji, wyludnienie, planowanie dróg i linii szybkiego połączenia głównie z perspektywy dużych miast, jak np. Rzeszowa, które dla planistów są kluczowe - podkreślił M. Litwin. - Dodatkowo, miasta położone na krańcach województw miały pod przysłowiową górkę, gdyż z reguły w strategii rozwoju regionalnego dostrzega się przede wszystkim centrum. Chociaż w ostatnich latach pojawiają się zmiany w tym podejściu.

Poinformował także o dotychczasowych wspólnych działaniach samorządów "Czwórmiasta", w ramach których odbyło się 10 spotkań roboczych, w tym z udziałem przedstawicieli rządu, państwowych spółek, dotyczących m.in. korekty przebiegu szprychy kolejowej CPK 6, stanowiska w kwestii drogi ekspresowej S74. Odbyło się także wiele konsultacji. Były również przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i charytatywnym.

- Celem powołania stowarzyszenia jest utworzenie aglomeracji "Czwórmiasto", by razem występować na zewnątrz i pokazywać potencjał ludnościowy sięgający 350 tysięcy na gęsto zaludnionym terenie. W praktyce sprowadzałoby się to do zabiegania o optymalny przebieg strategicznej infrastruktury transportowej, czyli S74, szprychy nr 6 oraz - mam nadzieję, że pojawi się taki projekt - drogi ekspresowej S9, która mogłaby biec przez region po wschodniej stronie Wisły. Będziemy także rozważać dostosowanie transportu publicznego do potrzeb mieszkańców przemieszczających się pomiędzy samorządami "Czwórmiasta". Podejmiemy kroki przeciwdziałające odpływowi ludności do innych regionów. Zamierzamy wspólnie tworzyć projekty celem aplikowania o środki zewnętrzne, w szczególności unijne, o które będzie łatwiej starać się stowarzyszeniu jako bytowi sformalizowanemu, posiadającemu osobowość prawną - wyliczał M. Litwin.

Zadowolenie z dotychczasowej współpracy czterech samorządów, które trzy lata temu w Zamku Tarnowskich w Dzikowie podpisały porozumienie, wyraził prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, inicjator powołania "Czwórmiasta".

- Dzisiaj jesteśmy na etapie realizacji pomysłów z 2019 roku i bardzo sympatyczne jest, że mówimy jednym głosem w przypadku S74, szprychy 6, S9, połączeń międzymiastowych, przedłużenia kolei aglomeracyjnej z Kolbuszowej do Tarnobrzega i Sandomierza. Jesteśmy już rozpoznawalni nawet na poziomie Warszawy, bo w Rzeszowie doskonale nas znają jako nowy twór o charakterze ponadregionalnym - zauważył prezydent Tarnobrzega. - To daje nam nowe i większe możliwości. Razem możemy tworzyć coś dobrego dla mieszkańców - dodał Dariusz Bożek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy