• facebook
 • rss
 • Nowości, nowości

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 16.11.2017 12:46

  W nowoczesne urządzenia wzbogaciła się miejska biblioteka.

  Nowy sprzęt trafił do działów głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Najwięcej radości mają najmłodsi czytelnicy, którzy w Oddziale dla dzieci mogą korzystać z dużego, jezdnego monitora interaktywnego.

  - Z monitora jednocześnie może korzystać kilka osób. Z całą pewnością uatrakcyjni on prowadzone lekcje biblioteczne, konkursy oraz zajęcia interaktywne, w których poprzez zabawę, będzie można w nowoczesny sposób, bardziej trafiający do dzieci, zachęcać je do sięgania po książki - mówi Stanisława Mazur, dyrektor tarnobrzeskiej biblioteki.

  W dziale dziecięcym nie jest to jedyna nowość. Powstał także kącik informatyczny z trzema nowymi stanowiskami komputerowymi, pojawiły się nowe stoliki i krzesła oraz przytulny kącik z liściem, gdzie mali czytelnicy mogą nie tylko wgłębiać się w lekturę, ale także pograć i pobawić się zabawkami, wzorowanymi na bohaterach literackich.

  Kącik z liściem w Oddziale dla dzieci   Kącik z liściem w Oddziale dla dzieci Marta Woynarowska /Foto Gość

  Duże zmiany zaszły również w sali odczytowej, gdzie liczące sobie 45 lat (!) gabloty zostały zastąpione nowymi.

  - Gabloty posiadają nie tylko większą powierzchnię wystawienniczą, ale są przede wszystkim bardzo funkcjonalne, wyposażone są bowiem w podnośniki oraz nowoczesny system antywłamaniowy. Umożliwi to nam przygotowywanie większych i bogatszych wystaw. Ponadto zamontowany został system linkowy, jakim posługują się muzea, służący do prostego i estetycznego prezentowania obrazów, plansz, plakatów itp. - wylicza dyrektor biblioteki.

  Wielką zmianą, którą docenią wszyscy - publiczność, goszczący pisarze, prelegenci oraz pracownicy biblioteki - są podsufitowy, elektryczny ekran Adelo oraz nowoczesny projektor. - Wprawdzie ekran ma wmontowane głośniki, które na potrzeby odbywających się w tej sali spotkań w zupełności wystarczy, niemniej planujemy zakup nowoczesnego sprzętu nagłaśniającego - dodaje S. Mazur. Nowe gabloty w sali odczytowej   Nowe gabloty w sali odczytowej Marta Woynarowska /Foto Gość

  Sześć nowych zestawów komputerowych wzbogaciło stanowiska informatyczne w czytelni głównej.

  - Zamierzamy jeszcze w tym roku wyjść z nową ofertą do osób w wieku 50+, dla których chcielibyśmy zorganizować kursy obsługi komputerów oraz internetu. W obecnej dobie cyfryzacji taka umiejętność stanowi ogromne ułatwienie życia - zauważa dyrektor biblioteki. - Do czytelni zakupiliśmy nową kserokopiarkę, która będzie służyć głównie czytelnikom, wymienione zostało leciwe oświetlenie oraz przebudowane stanowisko pracowników obsługujących czytelnię.

  Zmiany w czytelni głównej   Zmiany w czytelni głównej Marta Woynarowska /Foto Gość

  Nowy, profesjonalny zestaw komputerowy, w którym znalazł się monitor z kalibracją, trafił do Pracowni Digitalizacji Zbiorów, zajmującej się m.in. tworzeniem zasobów Tarnobrzeskiej Biblioteki Cyfrowej.

  Pozostałe cztery zestawy komputerowe zostały przekazane do Działu Informacyjno-Bibliograficznego oraz Działu Udostępniania Zbiorów.

  Nowe stanowiska komputerowe w czytelni   Nowe stanowiska komputerowe w czytelni Marta Woynarowska /Foto Gość

  Wszystkie zakupy mogły być poczynione dzięki dofinansowaniu projektu „Zakup sprzętu do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu” z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej przyznanej przez Urząd Miasta Tarnobrzega. Część prac oraz zakupów biblioteka sfinansowała ze środków własnych.

  - Z ministerstwa otrzymaliśmy 79.180 zł, zaś z urzędu miejskiego - 36.500 zł - informuje Stanisława Mazur. - Mam nadzieję, że nowy sprzęt i wyposażenie uatrakcyjnią naszą ofertę, ale również usprawnią pracę bibliotekarzy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół