• facebook
 • rss
 • Nowodębskie podziękowanie

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 05.11.2017 15:36

  Wierni wraz z duszpasterzami parafii Matki Bożej Częstochowskiej dziękowali za 60 lat istnienia wspólnoty oraz maryjne jubileusze.

  - Jest to dla naszej wspólnoty szczególny czas. Sześć dekad temu powstała nasza parafia dedykowana Matce Bożej Częstochowskiej. W tym roku obchodzimy kilka ważnych maryjnych wydarzeń, takich jak: 300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznica objawień w Gietrzwałdzie i 100. rocznica objawień w Fatimie. Dlatego na nowo chcemy zawierzyć się Maryjnej opiece. Dla naszej wspólnoty to także czas podsumowania prac przy wyposażaniu i upiększaniu naszej świątyni - podkreślił ks. Mieczysław Wolanin, proboszcz parafii.

  Wspólna modlitwa dziękczynienia za 60 lat parafii   Wspólna modlitwa dziękczynienia za 60 lat parafii ks. Tomasz Lis /Foto Gość Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapłanami z nowodębskiego dekanatu. Liturgię uświetnił śpiewem chór międzyparafialny.

  Bp Krzysztof Nitkiewicz   Bp Krzysztof Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas homilii bp Nitkiewicz, odnosząc się do przeczytanej Ewangelii, podkreślił, że świętość człowieka, czyli jego duchowa wielkość, płynie z coraz większego upodobnienia do Chrystusa i oddanej służby bliźnim. - Parafia jest miejscem ze wszech miar uprzywilejowanym. Tutaj można spotkać Chrystusa i doświadczyć Jego zbawczej mocy bardziej niż gdzie indziej. Zostaliśmy uprzywilejowani także przez możliwość uczestnictwa w dzisiejszej Eucharystii. To jednak nie powód, abyśmy czuli się lepsi od innych. Wręcz przeciwnie! "Kto się wywyższa będzie poniżony" - mówi Pan Jezus w Ewangelii. Tymczasem zdarza się, że nawet w przestrzeni sakralnej, jaką jest kościół, aplauzy otrzymują wszyscy za wyjątkiem Chrystusa. Warto przypomnieć sobie bajkę Ignacego Krasickiego "Szczur i kot", która może uchroni nas przed smutnym końcem głównego bohatera. Nie ma lepszej drogi, jak pokorne uznanie, że jesteśmy niegodni, a zarazem poczucie bezgranicznej wdzięczności Bogu. Wyrazem tego powinno być dążenie do pełniejszego zjednoczenia z Chrystusem i poczucie braterskiej wspólnoty z innymi. Jednym słowem, mamy przyjąć postawę sługi, który nie żyje dla siebie, ale dla innych: "służyć i dać swoje życie na okup za wielu", jak Chrystus (por. Mt 20,28) - podkreślił bp Nitkiewicz.

  Parafialne dziękczynienie   Parafialne dziękczynienie ks. Tomasz Lis /Foto Gość Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele parafian podziękowali biskupowi za obecność i dar wspólnej modlitwy, zapewniając o duchowym wsparciu jego pasterskiej posługi.

  Msza św. w rocznicę powstania parafii   Msza św. w rocznicę powstania parafii ks. Tomasz Lis /Foto Gość Jako dzień powstania parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Nowej Dębie przyjęto datę 7 czerwca 1957 r., kiedy ks. Henryk Łagocki został oddelegowany do pełnienia funkcji duszpasterskich w Dębie, dotychczas obsługiwanej przez kapłanów z Majdanu Królewskiego. Przez kolejne lata starano się o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła. Najpierw wybudowano drewnianą kaplicę, zaś w 1987 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła pod opieką ks. Mieczysława Wolanina. Konsekracja świątyni odbyła się w 2000 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  Rocznica powstnia parafii w Nowej Dębie

  Rocznica powstnia parafii w Nowej Dębie

  Foto Gość DODANE 05.11.2017 AKTUALIZACJA 05.11.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół