• facebook
 • rss
 • Przechodniu, pochyl głowę

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 20.10.2017 09:14

  Taki tytuł ma książka prezentująca miejsca niepodległościowych czynów w powiecie stalowowolskim i niżańskim.

  Jej autorem jest znany regionalista, mieszkaniec Stalowej Woli, Dionizy Garbacz.

  - Jej publikacja to także oddanie sprawiedliwości ludziom, którzy poświęcili życie za Polskę. Tablice, obeliski a nawet pomniki nie opowiadają przecież wszystkiego, co się kryje za napisami na nich, jakie wydarzenia upamiętniają i jakich ludzi - mówi Lilla Witkowska, redaktor książki.

  Dionizy Garbacz materiały do swojej historycznej publikacji, która ma prawie 500 stron i wychodzi tuż przed 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zbierał przez wiele lat.

  Pierwsza z prawej - Maria Mirecka-Loryś   Pierwsza z prawej - Maria Mirecka-Loryś Andrzej Capiga /Foto Gość - Książka jest adresowana głównie do młodych ludzi, którzy w sztafecie pokoleń przekażą pamięć o walce i pracy przodków dążących do tego, by Polska była wolna i niepodległa politycznie - podkreślił autor publikacji.

  Zdaniem Dionizego Garbacza, „Przechodniu, pochyl głowę” jest pierwszą tego typu książką, jeśli nie w Polsce, to na pewno na jej południu.

  Członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Jastkowic   Członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Jastkowic Andrzej Capiga /Foto Gość Jej prezentacja odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli z udziałem wielu kombatantów, w tym ponad 100-letniej Marii Mareckiej-Loryś z Niska oraz grupy rekonstrukcji historycznej z Jastkowic założonej przez Zbigniewa Koczwarę. Towarzyszyła jej projekcja filmu „Śladami Ojca Jana”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół