• facebook
 • rss
 • Sandomierskie zabytki docenione

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 19.10.2017 19:00

  Taką informację przekazali 19 października podczas konferencji na rynku starego miasta posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek.

  - Bardzo się cieszymy, że kolejne miejsca z województwa świętokrzyskiego trafiają pod szczególną ochronę i kuratelę państwa, która łączy się z nadaniem prestiżowego tytułu Pomnika Historii. Chciałbym przypomnieć, że wszystko zaczęło się od wniosku bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który pragnął, aby takim pomnikiem zostało uznane wzgórze katedralne z zabytkową bazyliką katedralną - mówił K. Lipiec.

  Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek, posłowie Prawa i Sprawiedliwości   Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek, posłowie Prawa i Sprawiedliwości ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Rada Ochrony Zabytków, pozytywnie opiniując ten wniosek, rozszerzyła go o kolejne cenne miejsca w Sandomierzu, m.in.: wzgórze świętopawelskie, wzgórze przy kościele św. Jakuba, wzgórze zamkowe, Starówkę oraz zabytkowy kompleks seminaryjny. Są to bardzo ważne miejsca w historii tego miasta i naszego narodu, które wymagają wsparcia ze strony państwa. Nadanie statusu Pomnika Historii skutkuje tym, że obiekty te będą mogły się starać o wsparcie w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego. Na chwile obecną prace w ministerstwie zostały zakończone i liczymy na to, że prezydent Andrzej Duda mocą swojego rozporządzenia dołączy Sandomierz do grona Pomników Historii - dodał K. Lipiec.

  Widok na Sandomierz   Widok na Sandomierz Archiwum prywatne - Będąc zaangażowanymi w prace Stowarzyszenia Przyjaciół Bazyliki Katedralnej, szukaliśmy dróg, które mogłyby pomóc w zdobyciu pieniędzy na restaurację katedry. Wtedy to inicjatywa bp. Nitkiewicza rozpoczęła starania o status Pomnika Historii dla wzgórza katedralnego. Dzięki temu dziś cały Sandomierz zyskuje wielki prestiżowy tytuł i dołącza do elitarnej grupy zabytków. Jest to olbrzymia korzyść dla zabytków kościelnych i miejskich, które dzięki temu mogą liczyć na mecenat państwa i większą szansę na zdobywanie dodatkowych pieniędzy na ich ochronę - dodał poseł Kwitek. Zwrócił uwagę, że w minionych latach dziedzictwo kulturowe w województwie świętokrzyskim nie było doceniane. Na liście Pomników Historii pośród 70 pozycji są tylko 3 z naszego regionu.

  Konferencja na Starym Rynku   Konferencja na Starym Rynku ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  Pomnik Historii ma nosić nazwę: "Sandomierz - historyczny zespół miejski".

  Katedra sandomierska   Katedra sandomierska ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół