• facebook
 • rss
 • Towarzyszymy ci w drodze

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 16.10.2017 16:13

  - Modliliśmy się w jego intencji z całym Kościołem sandomierskim, pamiętając jednocześnie o tym, co było mu potrzebne w wymiarze doczesnym. Biskupie Wacławie, dzisiaj towarzyszymy ci w drodze do bram Nieba – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz .

  Główne uroczystości pogrzebowe bp. Wacława Świerzawskiego rozpoczęły się 16 października w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła.

  O 8.00 wspólnota seminaryjna wraz z przybyłymi osobami zakonnymi modliła się jutrznią żałobną przy trumnie z ciałem zmarłego.

  Przez całe przedpołudnie mieszkańcy Sandomierza oraz wierni, którzy przybywali na pogrzeb, mieli czas na osobistą modlitwę i pożegnanie z zmarłym emerytowanym pasterzem diecezji sandomierskiej.

  Trumnę nieśli kapłani wyświęceni przez bp. Wacława   Trumnę nieśli kapłani wyświęceni przez bp. Wacława ks. Tomasz Lis /Foto Gość O 11.00 rozpoczęła się liturgia pogrzebowa, po czym wyruszył kondukt żałobny poprzez ulice Starego Miasta ku sandomierskiej katedrze. Co kilkadziesiąt metrów zmieniały się szóstki kapłanów, którzy nieśli na ramionach trumnę z ciałem zmarłego bp. Wacława.

  Msza pogrzebowa w sandomierskiej katedrze   Msza pogrzebowa w sandomierskiej katedrze ks. Tomasz Lis /Foto Gość Mszy św. pogrzebowej w bazylice katedralnej przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. We wspólnej modlitwie uczestniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, 23 biskupów oraz tłumy wiernych przybyłych z całej diecezji wraz z duszpasterzami. Pośród przybyłych gości obecna była delegacja rządowa na czele z sekretarzem stanu Pawłem Szrotem, zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, przedstawiciele świata akademickiego, służb mundurowych, administracji samorządowej oraz różnych instytucji.

  Tłumy wiernych żegnały bp. Wacława   Tłumy wiernych żegnały bp. Wacława ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pośród przybyłych gości obecna była delegacja rządowa, przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich oraz przedstawiciele władz samorządowych różnego stopnia.

  Obecne były także delegacje różnych instytucji i organizacji społecznych oraz kościelnych.

  Słowo bp. Krzysztofa Nitkiewicza   Słowo bp. Krzysztofa Nitkiewicza ks. Tomasz Lis /Foto Gość - W ostatnich latach byliśmy świadkami powolnego, lecz nieodwracalnego odchodzenia księdza biskupa Wacława. Wypełniała się jego zapowiedź z dnia święceń i ingresu: „Moim programem, programem biskupa sandomierskiego, jest Jezus Chrystus. Ukrzyżowany i zmartwychwstały”. Patrząc na oblicze naznaczone chorobą, na ciało coraz bardziej zdane na innych, wsłuchując się w wypowiadane słowa, które niegdyś układały się w pasjonujące wykłady, artykuły, książki i homilie, a teraz wybrzmiewały coraz krócej i ciszej, obserwując to wszystko, nie utraciłem nawet przez chwilę świadomości, że jestem nieudolnym kontynuatorem dzieła bp. Wacława. Modliliśmy się w jego intencji z całym Kościołem sandomierskim, pamiętając jednocześnie o tym, co było mu potrzebne w wymiarze doczesnym. Biskupie Wacławie, dzisiaj towarzyszymy ci w drodze do bram nieba – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na początku liturgii.

  Arcybiskup nominat Grzegorz Ryś   Arcybiskup nominat Grzegorz Ryś ks. Tomasz Lis /Foto Gość W homilii arcybiskup nominat Grzegorz Ryś, odwołując się do postaci Jonasza, wskazał, że jak osoba proroka była znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak osoba i życie bp. Wacława były dla tych, których spotykał, znakiem życia według orędzia paschalnego, w które wpisane jest przechodzenie ze śmierci do życia. Podkreślał, że bp Wacław, szukając zakorzenienia w Chrystusie, musiał dla wielu rzeczy obumrzeć, ale w ten sposób wydał dobry owoc swojego życia i posługiwania.

  Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce   Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce ks. Tomasz Lis /Foto Gość Słowa duchowej łączności z uczestnikami uroczystości pogrzebowej i wyrazy uznania dla szlachetnej pasterskiej postawy bp. Wacława przekazał w specjalnym przesłaniu papież Franciszek, które przekazał abp Salvatore Pennacchio.

  „Ojciec Święty dziękuje Bogu za szlachetną postawę biskupią Zmarłego. Wyraża uznanie za troskę o powołania kapłańskie i zakonne, o kształcenie młodzieży, piękno liturgii, zachowanie i zabezpieczanie dziedzictwa duchowego i materialnego Sandomierza” - czytamy w przesłaniu papieża Franciszka.

  - Moja obecność dzisiaj pośród was jest także obecnością papieża Franciszka, który łączy się w bólu po odejściu bp. Wacława. Wyrażam moje kondolencje do całej wspólnoty diecezjalnej, dla arcybiskupa metropolity Stanisława i biskupa ordynariusza Krzysztofa, dla wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, wiernych świeckich oraz rodziny i bliskich bp. Wacława. Modlę się, aby bp Wacław był przyjęty w niebie z koroną i wieńcem chwały za jego trud i posługiwanie pasterskie. Niech jego życie, jako pasterza, będzie dla nas dobrym przykładem - mówił nuncjusz apostolski.

  Słowa pożegnania od Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego   Słowa pożegnania od Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość Przesłanie premier Beaty Szydło odczytał sekretarz stanu Paweł Szrot. W imieniu przedstawicieli władz przemawiała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

  Bardzo osobiste słowa pożegnania wyraziła siostra Marzena Władowska, przełożona generalna sióstr jadwiżanek założonych przez bp. Wacława.

  W imieniu kapłanów diecezjalnych słowa pożegnania wygłosił ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny. - Jako kapłani diecezji sandomierskiej dziękujemy za pasterzowanie i przewodzenie nam w jakże wymagającym czasie nadawania kształtu duchowego i duszpasterskiego diecezji w nowych granicach administracyjnych. Dziękujemy za nieustanne przypominanie nam, czym jest kapłaństwo, gdzie jest jego istota. Dziękujemy za świadectwo umiłowania liturgii i modlitwy indywidualnej, za wspólne kontemplowanie Chrystusa Obecnego. Dziękujemy za błogosławienie nam znakiem krzyża kreślonym na naszych sercach - mówił ks. J. Dąbek.

  Pogrzeb bp. Wacława Świerzawskiego   Pogrzeb bp. Wacława Świerzawskiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Przychodziliśmy do niego po słowo mądre, treściwe i zgodne z prawdą. Przychodziliśmy uczyć się prawdziwej wiary. Uwrażliwiał nas, jako ludzi świeckich, że mamy być apostołami w naszych domach, rodzinach, pracy i w parafii. Braliśmy to sobie do serca, staraliśmy się żyć tak, jak nauczał, realizować się w różnych wspólnotach i stowarzyszeniach - mówił w imieniu wiernych świeckich Andrzej Darowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

  Pochówek w kryptach katedralnych   Pochówek w kryptach katedralnych ks. Tomasz Lis /Foto Gość Po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej trumnę z ciałem bp. Wacława Świerzawskiego złożono w kryptach katedralnych, miejscu pochówku biskupów sandomierskich.

  Pożegnanie przez siostry jadwiżanki   Pożegnanie przez siostry jadwiżanki ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  Kondukt pogrzebowy

  Kondukt pogrzebowy

  Foto Gość DODANE 16.10.2017 AKTUALIZACJA 16.10.2017

  Msza św. pogrzebowa

  Msza św. pogrzebowa

  Foto Gość DODANE 16.10.2017 AKTUALIZACJA 16.10.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół