• facebook
 • rss
 • W pełnej krasie

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 14.07.2017 12:33

  Odsłonięty po konserwacji fresk na frontonie kościoła ojców dominikanów budzi powszechny zachwyt.

  Po kilkunastu miesiącach można znowu oglądać obraz na fasadzie sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w odsłonie, jak najbardziej wiernej jego pierwotnemu wyglądowi.

  - Cała koncepcja malowidła jest autorstwa barokowego malarza, którego nazwiska jeszcze nie znamy. Moim zadaniem było zatem podążanie śladem jego myśli i ręki oraz opanowanie farb i naszego XXI-wiecznego sposobu myślenia, tak by wyobrażenie Matki Bożej Różańcowej było jak najbardziej zbliżone do baroku - wyjaśnia Elżbieta Graboś, konserwator dzieł sztuki, artysta plastyk, która przeprowadziła konserwację fresku. - Chciałam, aby Matka Boża wyglądała jak ta patrząca na Tarnobrzeg przed wiekami. To było podstawowe założenie.

  Elżbieta Graboś, w trakcie pracy posiłkowała się bogatym zbiorem archiwaliów, w tym także zdjęć, które zdobywał i udostępniał Dominik Komada, kierownik tarnobrzeskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

  - W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie pokazano mi zapis pochodzący z ok. 1914 r. o fantastycznej jakości, wykonany został bowiem na szklanej płycie - mówi pani Elżbieta. - Ale, naturalnie obraz był czarno-biały. Ponadto malowidło widoczne na fotografii ewidentnie kilka lat wcześniej musiało być przemalowane w lekkim duchu młodopolskim, choć nie naruszało samego układu ikonograficznego, gdyż było prowadzone dokładnie po śladach wcześniejszego wyobrażenia.

  Archiwalne zdjęcia okazały się w pracy niezwykle pomocne Elżbiecie Graboś, gdyż warstwy malowidła, sprzed przemalowania dokonanego w latach 80. ubiegłego wieku, były bardzo silnie uszkodzone. - Fotografie pozwalały mi ustalić, co, gdzie się powinno znajdować - wyjaśnia konserwatorka.

  Elżbieta Graboś w trakcie konserwacji posługiwała się farbami mineralnymi firmy Keima, które były stosowane także przy pracach renowacyjnych Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, czy krakowskich Sukiennic. - Są to najlepsze materiały, jakie możemy w tej chwili znaleźć na rynku. Ponadto technolog, który opracował specjalnie farby, podając jednocześnie szczegółowe wytyczne ich zastosowania, przygotował coś w rodzaju mineralnego werniksu, który dodatkowo ma zabezpieczyć warstwę malarską i zapewnić jej długotrwałość - podkreśla pani Elżbieta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół