• facebook
 • rss
 • Kompas w dziobie

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 05.07.2017 18:21

  W Nowej Dębie dzieci i młodzież nie tylko słodko leniuchują, ale również poprzez zabawę uczą się.

  W Samorządowym Ośrodku Kultury odbył się bowiem pokaz naukowy „Chemia dla smyka”, poprowadzony przez Aleksandrę Dąbrowską z Akademii Nauki w Rzeszowie.

  - W naszej akademii staramy się przede wszystkim nowoczesnymi metodami, w tym Glenna Domana, uczyć i przyspieszać umiejętność czytania, uczenia się tak dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. To jest główna nasza misja, ale oprócz tego mamy wśród swoich propozycji m.in. „Fizykę dla smyka” i „Chemię dla smyka”, zajęcia cieszące się ogromną popularnością - mówiła Aleksandra Dąbrowska.

  Jak w niekonwencjonalny sposób uczyć podstawowych prawideł i zasad rządzących w fizyce i chemii, mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów w nowodębskich SOK.

  Dzieci zrozumiały, na czym polega zjawisko magnetyzmu, gdzie znajduje się największy magnes i skąd ptaki wiedzą, gdzie jest północ, a gdzie południe. - Otóż, mówiąc tak bardzo prosto i obrazowo, ptaki mają w dziobach ukrytą maleńką igiełkę magnesu, taki swoisty kompas - wyjaśniała dzieciom przedstawicielka Akademii Nauki.

  Po części związanej z fizyką przyszedł czas na chemię i różne wybuchowe eksperymenty, które wzbudzały okrzyki zachwytu, czasami zaskoczenia. Dzieci poznawały jak wykorzystując substancje będące niemal w codziennym użyciu w każdym domu, przeprowadzić reakcję chemiczną. Doświadczenia skupiły się na zagadnieniu związanym z kwasami i zasadami.

  - Okazuje się, że dzieci bardzo dużo zapamiętują z tych zajęć. Podczas pokazów nie posługujemy się żadnymi wzorami, odnosimy się tylko do rzeczywistości, w której dzieci przebywają. Dlatego zapewne zajęcia są dla nich tak interesujące, bo dotyczą one świata wokół nich i zjawisk zachodzących w nim, z występowania których często zupełnie nie zdawały sobie sprawy. Dzisiaj pokazywałam, jak można rozpoznać kwas lub zasadę, jaka reakcja zajdzie, gdy obie te substancje zmieszamy. Wszystkie eksperymenty są całkowicie bezpieczne i można przeprowadzić je samemu w domu. Poprzez takie pokazy chcemy wzbudzić w dzieciach ciekawość, niezbędną do chęci zgłębiania wiedzy z danej dziedziny - stwierdziła Aleksandra Dąbrowska.

  Jutro natomiast na dzieci czekają równie sympatyczne warsztaty garncarskie. Kto nie lubi bawić się gliną?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół