Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zacieśnianie więzi

W urzędzie miasta została podpisana umowa partnerska pomiędzy Tarnobrzegiem a Rejonem Złoczowskim.

Po wczorajszym przyjęciu przez Radę Miasta uchwały intencyjnej aprobującej współpracę z ukraińskim partnerem, dzisiaj przewodniczący złoczowskiej Rady Rejonowej Oleh Banakh oraz prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb złożyli podpisy pod stosownym dokumentem. - Umowa o współpracy partnerskiej obejmuje bardzo szeroki zakres - mówił prezydent Grzegorz Kiełb.

- Dotyczy aż dziewięciu obszarów, w tym: gospodarczego, społecznego, kulturalnego, oświatowego, ochrony środowiska, rolnictwa, turystyki, sportu i rekreacji, ochrony zdrowia, porządku publicznego oraz bezpieczeństwa mieszkańców - wyliczył tarnobrzeski włodarz. - Współpraca z rejonem złoczowskim została zainicjowana jeszcze w ubiegłym roku, kiedy w naszych szkołach naukę podjęło kilkudziesięciu uczniów pochodzących z tamtego terenu. Zatem w zakresie oświaty ona już jest. Dużą zasługę ma na tym polu Marcin Pilarski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego, popularna „prymasówka”, który zachęcił ukraińską młodzież do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej.

Prezydent podkreślił, iż szczególny nacisk będzie kładziony na współpracę gospodarczą. Jak poinformował pierwsze rozmowy na ten temat już się odbyły i dotyczyły wykorzystania możliwości płynących z Programu Współpracy Transgranicznej „Polska - Białoruś - Ukraina”. Tarnobrzeg bowiem oraz Rejon Złoczowski mogą z niego skorzystać. Tarnobrzescy urzędnicy pracują już nad stosownymi projektami, które mogą być zgłoszone do programu. - Taką współpracę nawiązaliśmy z Tarnopolem i projekt dotyczący dziedzictwa narodowego jest w tej chwili realizowany - dodał G. Kiełb.

- Jestem bardzo rad z porozumienia z panem prezydentem oraz tarnobrzeską Radą Miasta, w sprawie nawiązania współpracy między naszymi miastami. Chcemy iść śladami Polski, która przeprowadziła reformy i została członkiem Unii Europejskiej, co pozwoliło jej osiągnąć wspaniałe rezultaty - podkreślił Oleh Banakh, przewodniczący złoczowskiej rady. - Liczymy na to, że współpraca z Polską pomoże nam na podobne osiągnięcia. Wszystkim Polakom pragnę życzyć wszystkiego najlepszego w życiu prywatnym i przede wszystkim pokoju.

Goście z Ukrainy podkreślali, w jak trudnym momencie swoich krótkich dziejów znajduje się ich państwo, prowadzące wojnę z Rosję. Każdy gest życzliwości i wsparcia jest dla nich rzeczą niezwykle cenną.

Niestety podpisaniu umowy o współpracy partnerskiej towarzyszyły kontrowersje i zgrzyty, które znalazły swoje ujście na czwartkowej sesji Rady Miasta. Ponadto podczas środowego posiedzenia Komisja Oświaty negatywnie zaopiniowała umowę. Nie umknęło to uwagi ukraińskich gości, którzy zaznaczyli, że cieszą się ze zgody rady na współpracę mimo pewnych kontrowersji.

Złoczów może poszczycić się szerokim gronem wybitnych osób. Tu swoją siedzibę wybudował Jakub Sobieski, ojciec króla Jana III. W wieku XIX i XX w Złoczowie urodzili się i uczyli zasłużeni dla nauki, kultury i Kościoła polskiego - Fryderyk Papeé, w latach 1905-1926 dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, oraz biskup senior Wacław Świerzawski, ordynariusz sandomierski od 1992 do 2002 r. Pierwszy biskup diecezji sandomierskiej w nowych granicach, ustalonych bullą papieża „Totus Tuus Poloniae Populus”, 14 maja będzie świętował 90 urodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy