• facebook
 • rss
 • Nowy komendant sandomierskich strażaków

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 04.04.2017 15:34

  Starszy kapitan Piotr Krytusa został mianowany komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

  Nowemu komendantowi akt powołania wręczył osobiście świętokrzyski komendant wojewódzki PSP w Kielcach st. bryg. Adam Czajka.

  - Mam świadomość dużych zadań i wyzwań jakie stoją przede mną i obejmowanym stanowiskiem. Jestem pewien, że moje doświadczenie w tej jednostce, bardzo dobrze wyszkoleni i przygotowani strażacy pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu - mówił st. kpt. Piotr Krytusa.

  Nowy komendant służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 2002 roku jako kadet Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

  W 2008 roku ukończył studia licencjackie na kierunku zarządzanie i marketing w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

  W 2011 roku ukończył studia niestacjonarne I stopnia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa.

  W 2017 roku ukończył studia drugiego stopnia na wydziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i uzyskał tytuł magistra.

  - Cała moja służba strażacka jest związana z sandomierską komendą. Tutaj zaczynałem służbę w 2004 r. na stanowisku starszego ratownika, potem awansowałem na specjalistę ratownika, dowódcę zmiany i na dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej. Można powiedzieć, że znam służbę strażaka od podszewki, a szczególnie ze strony praktycznej - dodaje nowy komendant.

  Jedne z głównych celów jakie sobie stawia to systematyczne szkolenie funkcjonariuszy państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

  - Chciałbym, aby współdziałanie jednostek ochrony przeciwpożarowej było dobrze skoordynowane i wyróżniało się na tle innych powiatów - przyznaje st. kpt. Piotr Krytusa.

  Dodaje, że sandomierska jednostka dysponuje nowoczesnym sprzętem ratowniczo-gaśniczym, jednak wraz z jego eksploatacją oraz nowymi wyzwaniami stawianymi przed Państwową Strażą Pożarną konieczna jest ciągła modyfikacja, unowocześnianie.

  - Zakres obowiązków strażaków-ratowników nieustanie się zwiększa i poszerza. Przechodzimy szkolenia jak szybko i najefektywniej nieść pomoc, ratować życie ludzkie i mienie. Na naszym terenie mamy wyselekcjonowane jednostki, które specjalizują się w ratownictwie wodnym i technicznym, co podnosi naszą skuteczność i dyspozycyjność - dodaje komendant.

  Jednocześnie podkreśla, że bycie strażakiem to dla niego powołanie i zaszczytna służba dla drugiego człowieka. – Myślę, że dla większości z nas jest to powołanie, dar od Boga, który pozwala często z narażeniem własnego życia spieszyć na ratunek i pomoc innym – podsumowuje st. kpt. Piotr Krytusa, nowy komendant PSP w Sandomierzu.

  Piotr Krytusa wielokrotnie dowodził skomplikowanymi akcjami ratowniczo-gaśniczymi. Między innymi w 2010 i 2014 roku brał udział w akcjach przeciwpowodziowych na terenie powiatu sandomierskiego. W uznaniu zasług oraz za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych został odznaczony oraz wyróżniony, m. in.: Krzyżem za dzielność, brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, medalem „Za Długoletnią Służbę”, dyplomem Komendanta Głównego PSP za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Ponadto z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka otrzymał list gratulacyjny z podziękowaniem za zaangażowanie podczas zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży oraz Szczytu NATO.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół