Nowy numer 16/2018 Archiwum

Przed jubileuszem

Prezydent Andrzej Duda obejmie patronat nad uroczystościami związanymi z 70. rocznicą powstania rudnickich "Orląt".

Jubileusz organizuje Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe „Rudnickie Orlęta”. Jednym etapów przygotowań do okrągłej rocznicy, która przypadnie w kwietniu br., było spotkanie młodzieży szkolnej i mieszkańców Rudnika nad Sanem z Bogusławem Wójcikiem, pracownikiem rzeszowskiego Oddziału IPN.

Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół im. gen. Wł. Sikorskiego w Rudniku nad Sanem. Poprzedziła je modlitwa przed pamiątkową tablicą z 1925 r., poświęconą rudnickim "Orlętom". Poprowadził ją proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej ks. Waldemar Farion.

Tablica z 1925 r.   Orlęta
Tablica z 1925 r.
Anita Gietka
Zdaniem Bogusława Wójcika, który obszernie przedstawił historię rudnickich "Orląt”, była to największa organizacja młodzieżowa w województwie rzeszowskim, która powstała po wojnie, by przeciwstawić się ówczesnej władzy.

W styczniu 2000 r. w Rudniku nad Sanem związało się Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Rudnickie Orlęta", a pięć lat później tutejsze Publiczne Gimnazjum otrzymało nazwę "Orląt". Obecnie przy parafii pw. Trójcy Świętej w Rudniku, pod opieką Stowarzyszenia "Rudnickie Orlęta", działają już małe "Orlęta".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma