• facebook
 • rss
 • Enea kupiła Elektrownię Połaniec

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 15.03.2017 14:24

  Połaniecki zakład jest już w całości w rękach Skarbu Państwa. Francuski właściciel otrzymał od grupy Enea 1 miliard 264 miliony złotych za 100 procent akcji elektrowni.

  Wczoraj wieczorem doszło do porozumienia i sprzedaży Elektrowni Połaniec przez dotychczasowego jej właściciela francuską grupę Engie Polska dla Grupy Enea, której właścicielem jest Skarb Państwa.

  Dziś w Warszawie na specjalnej konferencji prasowej z okazji sprzedaży minister energetyki Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że zakup połanieckiej elektrowni zwiększa energetyczne bezpieczeństwo kraju. Grupa Enea po przejęciu Elektrowni w Połańcu produkować będzie ponad 22 procent energii elektrycznej w Polsce.

  Elektrownia Połaniec jest jednym ważniejszych wytwórców energii elektrycznej w naszym kraju. Składa się z ośmiu bloków o łącznej mocy 1,9 GW. Jest to jedna z młodszych elektrowni systemowych w Polsce i największy tego typu obiekt w południowo-wschodniej Polsce.

  – To przedsięwzięcie jest dla nas korzystne finansowo, dzięki temu stajemy się drugim co do wielkości producentem energii w Polsce. Teraz możliwości produkcji staną się jeszcze większe, bowiem wystąpi efekt synergii między Połańcem a dotychczas kontrolowaną przez Eneę Elektrownią Kozienice i kopalnią węgla Bogdanka – mówił Mirosław Kowalik, prezes Enei. Nowy właściciel podkreśla, że chce w pełni wykorzystać potencjał osób zatrudnionych w elektrowni, ich wiedzę i fachowość. Stan zatrudnienia będzie utrzymany na obecnym poziomie, zaś w toku planowanych inwestycji nie wykluczone będzie zatrudnianie nowych osób. Prezes Grupa Enea, nowego właściciela elektrowni, podkreślił, że spółka aktywnie włączy się w działania regionalne. – Deklarujemy nasz aktywny udział w wydarzeniach społecznych i kulturalnych w regionie. Chcemy być dobrym partnerem dla samorządu – dodał Mirosław Kowalik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół