Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Bibeloty w art deco

Ta wystawa jest dedykowana zwłaszcza paniom.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na unikatowy pokaz szkła i porcelany w stylu art deco.

Wystawa została zorganizowana z dwóch powodów: przypadającej w tym roku 80. rocznicy utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Dnia Kobiet.

W muzeum prezentowane są ozdoby, bibeloty i przedmioty użytkowe ze szkła i porcelany, o charakterystycznym dla tej epoki designie, w tym rozmaite wyroby szklane, flakony, żardiniery, zestawy toaletowe czy galanteria stołowa, produkowane przez polskie huty: Niemen, Zawiercie, Hortensja, a także sprowadzane z Belgii, Czech i Niemiec.

Użytkowe dzieło sztuki   Szkło i porcelana
Użytkowe dzieło sztuki
Andrzej Capiga /Foto Gość
Nie mniej interesujący jest zbiór ceramiki, który tworzą wyroby porcelanowe sygnowane znakami najlepszych polskich i zagranicznych wytwórni. Znakomita jakość i wysoki poziom artystyczny obiektów decydują o wyjątkowości zgromadzonej kolekcji - mówi Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Najważniejsza ich część pochodzi z Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie. - Tutaj na szczególną uwagę zasługuje serwis „Płaski” oraz filiżanki ze wzoru „Kula”, używane w latach 30. ubiegłego wieku - dodaje Magdalena Kołtunowicz, koordynator wystawy.

Karafka z kieliszkami z huty Niemen   Szkło i porcelana
Karafka z kieliszkami z huty Niemen
Andrzej Capiga /Foto Gość
Na wystawie znajdują się także porcelanowe wyroby z fabryki w Katowicach-Bogucicach. Wytwórnię tę, od 1929 r. noszącą nazwę „Giesche” Fabryka Porcelany S.A., w stalowowolskiej kolekcji reprezentuje serwis kawowy „Empire” oraz efektowne porcelanowe figury.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy