• facebook
 • rss
 • Bibeloty w art deco

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 07.03.2017 15:02

  Ta wystawa jest dedykowana zwłaszcza paniom.

  Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na unikatowy pokaz szkła i porcelany w stylu art deco.

  Wystawa została zorganizowana z dwóch powodów: przypadającej w tym roku 80. rocznicy utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Dnia Kobiet.

  W muzeum prezentowane są ozdoby, bibeloty i przedmioty użytkowe ze szkła i porcelany, o charakterystycznym dla tej epoki designie, w tym rozmaite wyroby szklane, flakony, żardiniery, zestawy toaletowe czy galanteria stołowa, produkowane przez polskie huty: Niemen, Zawiercie, Hortensja, a także sprowadzane z Belgii, Czech i Niemiec.

  Użytkowe dzieło sztuki   Szkło i porcelana
  Użytkowe dzieło sztuki
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Nie mniej interesujący jest zbiór ceramiki, który tworzą wyroby porcelanowe sygnowane znakami najlepszych polskich i zagranicznych wytwórni. Znakomita jakość i wysoki poziom artystyczny obiektów decydują o wyjątkowości zgromadzonej kolekcji - mówi Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

  Najważniejsza ich część pochodzi z Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie. - Tutaj na szczególną uwagę zasługuje serwis „Płaski” oraz filiżanki ze wzoru „Kula”, używane w latach 30. ubiegłego wieku - dodaje Magdalena Kołtunowicz, koordynator wystawy.

  Karafka z kieliszkami z huty Niemen   Szkło i porcelana
  Karafka z kieliszkami z huty Niemen
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Na wystawie znajdują się także porcelanowe wyroby z fabryki w Katowicach-Bogucicach. Wytwórnię tę, od 1929 r. noszącą nazwę „Giesche” Fabryka Porcelany S.A., w stalowowolskiej kolekcji reprezentuje serwis kawowy „Empire” oraz efektowne porcelanowe figury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół