• facebook
 • rss
 • Tropem Wilczym

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 26.02.2017 15:00

  W pierwszym biegu w Gorzycach wzięło udział aż 87 osób. Najstarszy zawodnik miał 62 lata, a najmłodszy lat 12.

  W tym roku w biegu poświęconym żołnierzom wyklętym wystartowało ponad 60 tys. biegaczy z 240 miast na świecie. Pobiegli także, po raz pierwszy, mieszkańcy Gorzyc.

  Pobiegło 87 zawodników   Bieg
  Pobiegło 87 zawodników
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Każdy z zawodników otrzymał pakiet startowy zawierający koszulkę patriotyczną i pamiątkowy medal. Na mecie była gorąca herbata i posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

  Było bardzo rodzinnie   Bieg
  Było bardzo rodzinnie
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Ścigano się na dwóch trasach - krótszej o długości 1963 metrów, która symbolizowała datę śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych - Józefa Franczaka pseudonim "Lalek" i dłuższej - 4600 metrów. Obie trasy wiodły ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego – Franciszek Bajcer „Sanowski”, Mieczysław Świergul „Adamski”, Bronisław Główka „Buława”, Stanisław Styga „Wampir”, Czesław Gołębiowski „Góral” i Stanisław Dziubek „Vis”.

  Medal otrzymał każdy, kto dobiegł do mety   Bieg
  Medal otrzymał każdy, kto dobiegł do mety
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Zależy nam, aby niedziela 26 lutego była dniem szczególnym. Nie chodzi tu absolutnie o rywalizację i ściganie się o zwycięstwo, ale uczczenie pamięci tych, którzy walczyli, a często i oddawali życie za naszą wolność - powiedział Tomasz Dziorek z klubu "Sprint", jeden z pomysłodawców i organizatorów biegu.

  W pierwszym biegu w Gorzycach wzięło udział 87 osób. Najstarszy zawodnik, Marek Dziorek miał 62 lata, a najmłodszy, Aleksander Matyka - lat 12.

  Na trasie krótszej zwyciężył Adrian Wojtanowski przed Jakubem Woźniakiem i Piotrem Grzywaczem. Wśród pań najszybsza była Aleksandra Dębska, która wyprzedziła Annę Sabat i Oliwię Iwaszko. Na dłuższym dystansie triumfował Paweł Krupa przed Tomaszem Korzeniowskim i Piotrem Wojtanowskim. Agnieszka Krzemionka pokonała tę trasę najszybciej wśród pań. Tuż za nią była Anna Karbowniczek i Małgorzata Woytoń.

  Biegowi towarzyszyła historyczna wystawa   Bieg
  Biegowi towarzyszyła historyczna wystawa
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Patronat honorowy nad biegiem sprawował Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, starosta powiatu tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. Zorganizowali go zaś wspólnie Klub Sportowy "Sprint", Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzycach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.

  Biegi Tropem Wilczym odbyły się również w Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Sandomierzu, Jeżowem i Rytwianach.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół