• facebook
 • rss
 • Goering u Sikorskiego

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 14.01.2017 19:47

  Najwięcej zainteresowania wzbudził przebrany za marszałka Hermanna Goeringa - Krzysztof Geisler z Łodzi.

  Kilka tysięcy modeli zaprezentowano podczas V Ogólnopolskiego Konkurs Modelarskiego „Sikorski Model Show 2017”. Konkurs, jak co roku, odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli im. gen. Wł. Sikorskiego. Znawcy twierdzą, iż jest to także jeden z największych militarno-historycznych pokazów w kraju.

  Żołnierze i sprzęt w skali 1:6   Sikorski show
  Żołnierze i sprzęt w skali 1:6
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Ze pewnością największą atrakcją tegorocznego show była wyjątkowa i unikalna w Polsce, zrobiona w skali 1:6, prezentacja wszystkich większych armii biorących udział w II wojnie światowej.

  Organizatorzy wystawy, Jacek Sułowski z Krakowa i Ryszard Mazurkiewicz z Warszawy, pokazali ich umundurowanie, sprzęt i uzbrojenie: kilkanaście modeli wojskowych pojazdów oraz około 200 figur żołnierzy.

  Jacek Sułowski i Ryszard Mazurkiewicz opowiadają o swojej wystawie   Sikorski show
  Jacek Sułowski i Ryszard Mazurkiewicz opowiadają o swojej wystawie
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Wszystkie modele zostały wykonane z tworzywa, które można modelować na różny sposób. Mundury są zaś z płótna i naprawdę są repliką oryginalnych uniformów. Sprzęt też - nasze pistolety się przeładowują. Widać naboje, które są w środku. Wykonanie modelu żołnierza zajmuje mi jeden wieczór. Czołgu? To zależy którego. Tygrysa, który jest na wystawie - dwa i pół miesiąca - opowiada Jacek Sułowski.

  W oczy rzucali się niemieccy żołnierze...   Sikorski show
  W oczy rzucali się niemieccy żołnierze...
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Wystawa była ozdobą Ogólnopolskiego Konkursu Modelarskiego, który przeprowadzono dzień wcześniej w ramach V Sikorski Show. O podium i nagrody walczyli wykonawcy kilku tysięcy modeli z Polski i z zagranicy.

   

  Obu imprezom - wystawie 1:6 oraz konkursowi - towarzyszyły inne atrakcje, w tym modelarska giełda, stoiska z fachowymi wydawnictwami, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy prac plastycznych oraz ekspozycje przygotowane przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej.

   

  Były także prezentacje grup rekonstrukcyjnych i wykłady dla miłośników militariów, historii wojskowości i modelarstwa. Po korytarzach szkoły przechadzali się zaś, ku uciesze nie tylko najmłodszych, miłośnicy historii II wojny światowej przebrani w mundury walczących armii. Najwięcej zainteresowania wzbudził przebrany za marszałka Hermanna Goeringa - Krzysztof Geisler z Łodzi.

   

  - O moim zamiłowaniu od 20 lat do niemieckiego lotnictwa Luftwaffe zadecydowały rodzinne tradycje. Hans Geisler był generałem Luftwaffe. Po ojcu mam niemieckie korzenie. Mundur marszałka szyłem w Berlinie zgodnie z pierwowzorem. Kolekcjonuję też niemieckie samoloty - zwierzył się pan Krzysztof.

  ...w tym zwłaszcza marszałek Hermann Gering   Sikorski show
  ...w tym zwłaszcza marszałek Hermann Gering
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Przed szkołą zaś można było podziwiać sprzęt wojskowy produkowany obecnie przez Hutę „Stalowa Wola”, w tym armatohaubicę 155 mm „Kryl”.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół