• facebook
 • rss
 • Przywracają pamięć

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 23.10.2016 16:12

  Zbierają pieniądze i odnawiają zabytkowe nagrobki i pomniki. W ciągu 3 lat odrestaurowali 8.

  Rozwadowski cmentarz parafialny jest starszy od warszawskich Powązek i krakowskiego cmentarza Rakowickiego. Został założony jesienią 1785 r.  Zachowało się na nim ok. 160 zabytkowych nagrobków.

  – Najstarsze dwa, skatalogowane jako pierwszy i drugi, pochodzą z listopada 1847 r. W pierwszym spoczywają członkowie rodziny Jasińskich. Niestety, nie udało mi się ustalić, kim byli. Pierwszy na inskrypcji Jerzy Jasiński zmarł 13 listopada 1847 r. Drugi nagrobek w katalogu znajduje się na grobie Józefy Krupeckiej, żony Romualda Krupeckiego, plenipotenta dóbr ks. Lubomirskiego – mówi Grażyna Lewandowska, parafianka, która przygotowuje książkę na temat historii rozwadowskiego cmentarza.

  Ostatnio odnowiony pomnik ku ci powstańców z 1863 r.   Kwesta
  Ostatnio odnowiony pomnik ku ci powstańców z 1863 r.
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Przez 3 ostatnie lata stalowowolska Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, przy wsparciu darczyńców, odnowiła 6 zabytkowych nagrobków oraz 2 pomniki.  – Dzięki zaś wpisaniu 118 nagrobków do rejestru zabytków w tym roku mogliśmy po raz pierwszy skorzystać z dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Otrzymaliśmy 7 tys. zł, co pozwoliło nam na odnowienie XIX-wiecznego nagrobka Andrzeja Czernieckiego, a dzięki wsparciu nas przez Urząd Miasta w Stalowej Woli kwotą ponad 27 tys. zł dodatkowo odrestaurowaliśmy dwa pomniki – dedykowany Popiołom Rodaków Poległych w Walkach o Wolność Ojczyzny 1410-1910, a także Poległym Powstańcom 1863 r. – powiedział  Witold Adamski, prezes fundacji.

  W tym roku Fundacja „Przywróćmy Pamięć” także zorganizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na rozwadowskiej nekropolii. Zbiórki odbywać się będą 31 października (od godz. 10 do 16) i 1 listopada (od godz. 9 do 17) na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli oraz na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół