• facebook
 • rss
 • Kaszowi mocarze

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 13.08.2016 20:14

  Święto kaszy w Janowie Lubelskim.

  „Gryczaki 2016” to wydarzenie kulturalne o charakterze promocyjno - wystawienniczym, któremu towarzyszy kiermasz produktów regionalnych. To także dwudniowe święto kaszy i liczne degustacje potraw regionalnych, w tym przede wszystkim gryczaków, jaglaków, pierogów z kaszą, babeczek, serów podsuszanych, smalcu, miodów, karpia z kopciuchy oraz nalewek, z żurawinówką na czele. Odbywają się także liczne konkursy na przykład kaszowych mocarzy, ubijania masła na chrzanowym liściu, Kaszowy Kopciuszek czy o najładniejszą posesję i zagrodę, aby wymienić tylko te najbardziej popularne.

  - Ideą festiwalu jest przede wszystkim upowszechnianie kultury regionu. Do Janowa przyjechali smakosze tradycyjnej kuchni pragnący skosztować regionalnych produktów. Poza kulinarnymi pokazami, na uczestników „Gryczaków” czeka moc atrakcji związanych z występami muzycznymi i konkursami - powiedziała Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim. A wśród tegorocznych atrakcji był na przykład pokaz grillowania w wykonaniu mistrza Polski Mariusza Nowickiego oraz prezentacja kuchni „Fusion”.

  Degustacja regionalnych produków   Gryczaki 2016
  Degustacja regionalnych produków
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Od wielu lat nieodłącznym elementem „Gryczaków” jest też „Ekolandia”, czyli kraina zabawy dla najmłodszych. Tam na dzieci czekał między innymi quiz wiedzy ekologicznej, warsztaty plastyczne "Eko Anioł”, podczas których za zadanie miały zrobić i ozdobić własne skrzydła oraz plener malarski pt. „Przyroda która nas otacza”.

  Organizatorami  tegorocznych „Gryczaków” są Janowski Ośrodek Kultury, gmina Janów Lubelski i Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół