• facebook
 • rss
 • Leśne święto

  ks. Tomasz Lis

  dodane 12.06.2016 16:28

  - Po intensywnych pracach leśnych okresie wiosennym leśnicy organizują Dni Lasu. To podsumowanie naszej pracy, ale także promowanie troski i ochrony zasobów leśnych - mówił Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

  W Nadleśnictwie w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się Regionalne Dni Lasu. Spotkanie leśników rozpoczęła Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II, której przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z kapelanami leśników oraz księżmi z miejscowego dekanatu.

  We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele parlamentarzystów, władze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, leśnicy oraz osoby troszczące się o zasoby leśne i ochronę przyrody.

  Podczas homilii biskup podkreślił wielką troskę leśników o ochronę przyrody, trwałość polskich lasów i zaangażowanie na rzecz ekologii. Przypomniał także o podpisanym kilka lat temu przez Kościoły w Polsce Apelu o ochronę stworzenia, który zawiera wezwanie do ochrony lasów, zagrożonych gatunków roślin i innych skarbów przyrody oraz do odtwarzania ekosystemów.

  Mówił także o potrzebie miłosierdzia praktykowanego każdego dnia poprzez konkretne uczynki miłości.

  - Wobec rozpalonych sporów politycznych u nas w kraju, codziennej dawki podłości, aż po okrutne zbrodnie, można mieć czasami odczucie, że miłosierdzie jest utopią, czymś mało realnym, wręcz naiwnością. Jednak, jako ludzie wierzący powinniśmy wiedzieć, że prawda wygląda zupełnie inaczej, gdyż sami doświadczamy Bożego Miłosierdzia, chociażby w sakramencie pokuty i pojednania, czy przyjmując Komunię świętą. To Boże Miłosierdzie przenika tkanki naszego życia. Dlatego trzeba o nim świadczyć i je praktykować przez konkretne uczynki miłości. One nie muszą być wcale spektakularne. Ważne, aby wypływały z serca i miały na celu pomoc naszym siostrom i braciom znajdującym się w potrzebie. Mamy naprawdę pragnąć dobra drugiego człowieka, a nie tylko szukać uspokojenia sumienia, czy nie daj Boże rozgłosu. Niech Rok Miłosierdzia oraz zbliżające się światowe Dni Młodzieży staną się okazją do ugruntowania takiej właśnie postawy - podkreślał bp K. Nitkiewicz.

  Po Mszy św. na placu kościelnym przedstawiciele leśników oraz goście posadzili dąb pamięci świętego Jana Pawła II, który ma upamiętnić wizytę papieża Polaka w Sandomierzu w 1999 r., która odbyła się dokładnie 17 lat temu.

  Następnie na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski odbyła się dalsza cześć spotkanie, podczas której wręczono resortowe odznaczenia oraz podziękowania na rzecz służby polskim lasom i ochronie przyrody.

  - Po intensywnym w prace leśne okresie wiosennym leśnicy organizują Dni Lasu. Z jednej strony jest to podsumowanie naszej pracy, ale także promowanie troski i ochrony zasobów leśnych. W tym roku łączymy nasze święto ze wspomnieniem rocznicy pobytu Ojca świętego Jana Pawła II na Ziemi Sandomierskiej, gdzie odbyła się pierwsza i na razie jedyna pielgrzymka leśników na spotkanie z papieżem - poinformował Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

  Dyrektor dodał, że Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych oraz poszczególne nadleśnictwa włączają się w organizację Światowych Dni Młodzieży. - Pragniemy pomóc organizatorom w przygotowaniu przyjęcia pielgrzymów. Chcemy pokazać im piękno naszej przyrody, dziedzictwo naturalne i troskę o ekologię. Przygotowane są specjalne spotkania i leśne wyprawy dla przybywających gości - dodał dyrektor. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół