• facebook
 • rss
 • Moc puzonów

  Marta Woynarowska

  dodane 11.06.2016 19:24

  Po rocznej przerwie powrócił chmielowski Festiwal Orkiestr Dętych.

  Po raz ósmy Chmielów gościł zespoły grające na instrumentach dętych. Tym razem na zaproszenie organizatorów odpowiedziały Dziewczęca Orkiestra Dęta  z Rzeszowa, Miejska Orkiestra Dęta z Tarnobrzega, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielowa oraz Miejska Orkiestra Dęta z Nowej Dęby.

  W tym roku festiwal przybrał formę przeglądu. W latach poprzednich bowiem przebiegał w formule konkursowej, a występujące orkiestry oceniane były przez jury złożone z profesjonalnych muzyków. Tym razem w atmosferze przyjacielskiego spotkania zespoły zaprezentowały swoje ulubione kompozycje, które rozgrzały licznie zgromadzoną publiczność.

  Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon. – Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule, zobaczymy, czy okaże się strzałem w dziesiątkę, czy też lepszy będzie powrót do tradycji. Ocenę pozostawiam państwu. Cieszę się, że po rocznej przerwie impreza powróciła, gdyż stała się znakiem rozpoznawczym Chmielowa, cieszącym się dużym powodzeniem i uznaniem – stwierdził Wiesław Ordon. – Tak jak wasze inne dumy – Mażoretki „Diament” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta. A VIII Festiwal Orkiestr Dętych uważam za otwarty i niech brzmi muzyka.

  Zanim jednak huknęły puzony, na scenie zaprezentowały swoje umiejętności urocze młodziutkie Mażoretki Blask” z tarnobrzeskiego osiedla Sobów, po nich mistrzynie Polski Mażoretki „Diament” z Chmielowa.

  Występy muzyczne rozpoczęła utytułowana, mająca za sobą 40-letnią tradycję Dziewczęca Orkiestra Dęta  z Rzeszowa.

  Naturalnie wśród występujących nie mogło zabraknąć gospodarza miejsca.

  – Na dzisiejszy występ przygotowaliśmy dobrze znane współczesne i nieco starsze utwory, w tym muzykę z Disneyowskiego „Króla lwa”, „The Final Countdown” zespołu Europe, „One Moment In Time” Whitney Houston, a także przedwojenne walce i tanga jak np. „Graj skrzypku, graj” – mówił Marek Kosior, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Chmielowa.

  Koncertom towarzyszyły występy lokalnych zespołów i kapeli ludowych w tym doskonale znanych i odnoszących kolejne sukcesy „Cyganianek” z Cyganów.

  Poza tym tradycyjnie nie zabrakło innych atrakcji, przygotowanych głównie dla dzieci, w tym wesołego miasteczka, malowania buziek, a na wszystkich gości czekało smaczne domowe jedzenie oraz stoiska handlowe.

  Pierwszy przegląd pod nazwą Festiwalu Orkiestr Dętych Ziemi Sandomierskiej odbył się 8 czerwca 2008 r. Ponieważ miał mieć charakter imprezy o randze diecezjalnej patronat nad nim objął ówczesny biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Inicjatorem wydarzenia był Marek Kosior, a do myśli jego zorganizowania natchnęło go powstanie miejscowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Z czasem jednak impreza rozrosła się i przyciągnęła szereg orkiestr spoza terenu diecezji sandomierskiej, w tym sporo zespołów z trenu województwa podkarpackiego.

  W ostatnich latach patronat nad festiwalem sprawowali burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba, starosta powiatu tarnobrzeskiego oraz Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego w Chmielowie.

  Organizatorem tegorocznej edycji był Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.       

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół