• facebook
 • rss
 • Słudzy miłosierdzia

  ks. Tomasz Lis

  dodane 03.06.2016 17:29

  - Dziś Kościół powierza wam służbę ubogim. Zostaniecie napełnieni Duchem Świętym, abyście ją wypełniali w wierności i miłości. Idźcie z postawą służby, z miłością i troskliwością o najsłabszych oraz dyspozycyjnością dla Kościoła i ludzi - mówił bp senior Edward Frankowski.

  Biskup senior Edwarda Frankowski udzielił w kościele w Ćmielowie święceń diakonatu czterem alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Dzień wcześniej kandydaci do święceń diakonatu złożyli, na ręce księdza Jana Biedronia, rektora uczelni,  uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę zachowywania celibatu.

  We wspólnej Mszy św. w intencji kandydatów do kapłaństwa wzięli udział przełożeni, wychowawcy, alumni sandomierskiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, siostry zakonne oraz rodziny i ich przyjaciele. Po Ewangelii ks. Jan Biedroń, rektor WSD, poprosił biskupa o udzielenie sakramentu diakonatu. Ksiądz Rektor przedstawiając kandydatów zaświadczył o ich odpowiednim przygotowaniu na urząd diakona.

  W homilii bp Edward Frankowski nawiązywał do posługi jaką mają pełniąc diakonii. - Diakoni to z powołania słudzy miłosierdzia. Jak przekazują nam Dzieje Apostolskie, apostołowie ustanowili siedmiu mężów, cieszących się dobrą sławą, dla służby ubogim i rozdzielania jałmużny. Dziś również Kościół powierza wam służbę dla ubogich. Zostaniecie dziś napełnieni Duchem świętym abyście wypełniali tę służbę w wierności i miłości. Idźcie z postawą służby, z miłością i troskliwością o najsłabszych. Idźcie z miłością bez obawy, troskliwością o chorych i biednych, z powagą pełną pokory, z czystością bez skazy, z przestrzeganiem duchowej karności i z czystością sumień. Pełnijcie dzieła miłosierdzia i bądźcie dyspozycyjni dla Kościoła i dla ludzi. Wiernie trwajcie przy Chrystusie – podkreślał bp E. Frankowski. Po homilii kandydaci złożyli na ręce biskupa seniora przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, celibatu oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza). W czasie liturgicznej posługi diakoni używają właściwego sobie stroju, którym jest dalmatyka. Przez ostatni tydzień diakoni przygotowywali się duchowo do przyjęcia święceń pierwszego stopnia podczas specjalnych rekolekcji, które poprowadził ks. Mariusz Piotrowski, ojciec duchowny seminarium.

  Nowi diakoni to:

  Krzysztof Dzierżak z parafii w Piotrawinie, archidiecezja lubelska

  Paweł Surowiec z parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Bartłomiej Wilk z parafii w Grębowie

  Tomasz Zych z parafii Skotniki Sandomierskie

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół