• facebook
 • rss
 • Świat utkany z bajek

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.06.2016 19:27

  Miasteczko to zasłynęło przede wszystkim z przygód największego bajkowego podróżnika Koziołka Matołka. Od kilku lat Pacanów jest Europejską Stolicą Bajek, gdzie można rzeczywiście udać się w bajkową podróż po bajkowym świecie.

  Centrum Bajki w Pacanowie   Odwiedzających wita Koziołek Matołek
  Centrum Bajki w Pacanowie
  ks. Tomasz Lis /Foto Gość
  Któż z nas nie zna choćby kilku bajek czy baśni? Najbardziej w pamięci zapadły nam te zasłyszane w dzieciństwie lub wyczytane z pierwszych książek.

  Jak się okazuje, bajkowy świat nie przemija z wiekiem, lecz jest tym, do którego chętnie wracamy. Odwiedzając Pacanów, możemy rzeczywiście zwiedzić bajkowy świat, w który wkracza się przez małą mysią dziurkę.

  Przy wejściu do Europejskiego Centrum Bajki obok pokaźnych rozmiarów komody, ukryta w kącie, mysia dziurka zaprasza odwiedzających do zanurzenia się w tajemniczy świat baśni, bajek, opowiadań, legend i dziecięcych bohaterów.

  Świat pełen tajemnic

  Po przekroczeniu tajemniczego wejścia, w którym zewsząd słychać chrobot myszy, zostajemy przeniesieni naprawdę w bajkowy świat, po którym przewodniczką staje się dobra wróżka, znająca niemal każdą baśń i bajkę i oczywiście odpowiedź na każde nie tyko dziecięce pytanie.

  - Proszę pani, a co jest w tym zamku? A dlaczego tam u góry fruwają ptaki? A czyje to stopy i gdzie one prowadzą? - to jedne z niemal tysiąca pytań, które spływają na dobrą wróżkę już podczas pierwszych kroków po bajkowej krainie.

  - „Bajkowy świat” to interaktywna podróż po świecie kilkuset bajek i baśni, tych dobrze znanych, towarzyszących nam od dzieciństwa, jak również tych mniej znanych. To fascynująca podróż dla dzieci i nie tylko, bo przecież bajki lubimy wszyscy i z sentymentem do nich wracamy - opowiada Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

  Jako pierwsze na naszej bajkowej wędrówce pojawiają się bajkowe smoki, szczególnie ten krakowski, którego pokonał dzielny szewczyk Dratewka.

  Tuż obok siedzącego na skale smoka stoi dumnie duży zamek, a w nim uwięziona królewna czekająca na swojego rycerza.

  - Czy pamiętacie, o co zła królowa pytała swoje magiczne lusterko? - pyta dobra wróżka wpatrzone w magiczne lustro dzieci. - Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na święcie - chórem odpowiadają dzieci.

  Potem czas na przejście tajemniczymi smoczymi śladami w bajkową krainę ptaków. Każdy może przymierzyć swoją stopę do tej olbrzymiego śladu, jaki pozostawił tutaj tajemniczy smoki.

  Wizyta w tej komnacie kończy się interaktywną zabawą, gdzie dzieci przyporządkowują bohaterów bajek do konkretnego kraju na mapie Europy. - Paluszek na brzuszek połóż i zaprowadź daną postać do jej kraju - zachęca do wspólnej zabawy wróżka przewodnik.

  W kolejnej komnacie czas na poznanie kolejnych bajkowych księżniczek, książąt i całego dworu. Pośród tych opowieści nie mogło zbraknąć także historii sierotki Marysi czy Kopciuszka.

  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół