• facebook
 • rss
 • Myśli pełne wdzięczności

  Andrzej Capiga

  dodane 19.05.2016 08:58

  72 lata temu gestapo zlikwidowało Kedyw AK w Rozwadowie. Po raz pierwszy od zakończenia wojny tak uroczyście i patriotycznie uczczono pamięć poległych wtedy żołnierzy Armii Krajowej.

  Obchody rozpoczęły się Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Jan Sobiło z Zaporoża.

  Gość z Ukrainy bardzo ciepło mówił o żołnierzach, którzy dla ratowania ojczyzny poświęcili swoje młode życie, w tym szczególnie o Stanisławie Bełżyńskim i Stanisławie Szumielewiczu.

  – Wspominamy 72. rocznicę likwidacji rozwadowskiego Kedywu. Zrobili to gestapowscy. Dziś myśli nasze są pełne wdzięczności i biegną ku bohaterom tego Kedywu, w tym szczególnie ku jego dowódcy Stanisławie Bełżyńskim („Kret”) i Stanisławie Szumilewiczu („Kryspin”). Był wtedy chłodny poranek. O 5 rano sala kinowa, siedziba Kedywu, stała się świadkiem tamtych wydarzeń. Wspominamy naszych bohaterów, którzy byli świadomi, iż w każdej chwili mogą zapłacić najwyższą cenę za swoją miłość do ojczyzny – powiedział biskup.

  Stanisław Szumielewicz i Stanisław Bełżyński   Tablica pamięci
  Stanisław Szumielewicz i Stanisław Bełżyński
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Po Mszy św. jej uczestnicy, w tym władze Stalowej Woli wraz z wnukiem Stanisława Bełżyńskiego – Andrzejem, przemaszerowali ulicami Rozwadowa przed byłą siedzibę rozwadowskiego Kedywu przy ul. Stanisława Bełżyńskiego 18, gdzie odsłonięto tablice pamięci.

  Wartę przy tablicy zaciągnęli harcerze oraz członkowie Fundacji „Kedyw” i „Przywrócić Pamięć” ubrani w mundury z okresu II wojny światowej.

  W budynku przy ul. Stanisława Bełżyńskiego 18, dawnej siedzibie rozwadowskiego Kedywu, otwarto salę pamięci z militariami.

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 29 maja br. ).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół