• facebook
 • rss
 • … z nich zaś najważniejsza jest miłość

  ks. Tomasz Lis

  dodane 03.04.2016 23:51

  W dwóch salach znajdujących się w podziemiach Domu Długosza przygotowano wystawę prezentująca działa sztuki, dokumenty i fotografie odnoszące się do przymiotu Bożego Miłosierdzia oraz działalności Sandomierzan na rzecz dobroczynności.

  Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę Miłosierdzia Bożego i zgromadził mieszkańców miasta, artystów, kapłanów i siostry zakonne.

  Na inauguracji wystawy obecny był bp Krzysztof Nitkiewicz, który otwierając ekspozycję nawiązał do słów bł. ks. Michała Sopoćko, mówiąc, że należy zobaczyć w Bogu Ojcu  Miłosierdzia, a w Jego Synu Chrystusie najmiłosierniejszego Zbawiciela. - Chodzi o to, aby uznając własną słabość, zaufać całkowicie Bogu i otworzyć się na Jego przebaczenie oraz błogosławieństwo. To jest jednocześnie najkrótsza droga do świętości, do bycia miłosiernymi jak Ojciec Niebieski. Taki cel przyświeca również wystawie zorganizowanej przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu z okazji Roku Świętego Miłosierdzia. Przywołuje ona ludzi i miejsca Diecezji Sandomierskiej, gdzie zajaśniało i nadal objawia się oblicze miłosiernego Boga. Wpatrujmy się w nie z ufnością  i szukajmy inspiracji do codziennego życia. Św. Jan Paweł II naucza, że miłosierdzie stawia granicę złu, której zło nie może przekroczyć. Ono jest potężną mocą, która czyni lepszym ten świat i otwiera podwoje Nieba – mówił biskup K. Nitkiewicz.

  Przybyli goście mogli nie tylko zwiedzić wystawę, ale także poznać motywy i inspiracje, które skłoniły twórców do takiego doboru tematyki, tekstów i eksponatów. 

  - Pierwsza sala nosi tytuł „Dzieło Odkupienia” i można w niej zobaczyć całą serię ikonograficzną przedstawiającą konkretne sceny biblijne przypominające najważniejsze momenty zbawcze. Możemy tutaj zobaczyć obrazy, grafiki, rzeźbę przedstawiające między innymi: sceny grzechu pierworodnego, objawienia się Boga Mojżeszowi na górze Synaj czy nauczanie Jezusa. W tej części wystawy połączyłam dawną sztukę z działami trzech współczesnych sandomierskich artystów Zbigniewa Warpechowskiego, Andrzeja Karwata i Janusza Stypy – wyjaśnia Urszula Stępień, autorka wystawy.

  W drugiej sali odwiedzający mogą dowiedzieć się o działalności dobroczynnej prowadzonej w Sandomierzu w minionych wiekach i obecnie. Opowieść rozpoczyna się od przybycia do miasta zakonu Duchaków, którzy przy wybudowanym kościele pw. Ducha Świętego otworzyli szpital i ochronkę dla sierot. – Na wystawie prezentujemy także działalność sióstr Miłosierdzia, oraz powstające w XVII i XVIII wieku bractwa miłosierdzia zajmujące się działalnością charytatywną. Bardzo ciekawe są także dokumenty związane z powstałym w latach 20-tych XX w. Sandomierskim Towarzystwem Dobroczynności w którym działało wielu kapłanów. Ciekawą rzeczą są także fotografie pokazujące działalność kapelanii więziennej wspomagającej skazanych przebywających w sandomierskim więzieniu. Całość drugiej części wystawy wiążą fotografie ukazujące współczesną działalność diecezjalnej Caritas – opowiadała U. Stępień.

  Na wystawie pokazano także elementy sztuki i kilka eksponatów odnoszących się do obchodzonej rocznicy Chrztu Polski. Pośród nich jest ułamek drewna modrzewiowego pochodzący z kościoła wystawionego w 965 r. przez Mieczysława i Dąbrówkę.

  Wystawę można zwiedzać do końca października w ramach godzin otwarcia Muzeum Diecezjalnego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół