• facebook
 • rss
 • Ruszyła akcja "Oddaj krew dla ŚDM"

  ks. Tomasz Lis

  dodane 13.03.2016 17:49

  W specjalnym mobilnym ambulansie, który w niedzielę zaparkował w Iwaniskach, wszyscy chętni mogli oddać krew, wspomagając konto "Sandomierz ŚDM". Następne przystanki ambulansu już niebawem w kolejnych parafiach. Akcja potrwa do połowy lipca.

  Sandomierski Komitet Organizacyjny ŚDM wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach rozpoczął realizację akcji „Oddaj krew dla ŚDM”. W kolejne niedziele będzie prowadzona akcja honorowego oddawania krwi przy parafiach diecezji sandomierskiej leżących na terenie województwa świętokrzyskiego. Sandomierscy wolontariusze ŚDM chcą w ten sposób zachęcić do podzielenia się cennym darem krwi z potrzebującymi.

  - Krwi zawsze brakuje i każda jej kropla, chociaż może mało znacząca dla osoby zdrowej, dla tej potrzebującej jest często jedynym ratunkiem. Dlatego w ramach Roku Miłosierdzia i przygotowań duchowych do ŚDM chcemy promować i włączać się w akcję krwiodawstwa - podkreślali sandomierscy wolontariusze ŚDM.

  Pierwszym miejscem była parafia Iwaniska, gdzie w przybyłym specjalnym mobilnym ambulansie chętni mogli oddać krew. Po każdej Mszy św. wierni wychodzący z kościoła najpierw zapoznawali się z podstawowymi informacjami, kto może zostać honorowym dawcą krwi. Następnie potencjalni krwiodawcy musieli wypełnić odpowiedni kwestionariusz informacyjny, oddać krew na wstępne badanie i przejść kwalifikację u lekarza specjalisty. Dopiero ci, którzy pomyślnie przeszli wszystkie wymagania, mogli oddać najcenniejszy krew. Każdy dawca mógł oddać jednorazowo 450 ml.

  - Od kilku tygodni słyszeliśmy na ogłoszeniach o tej akcji, więc postanowiłem wspomóc innych, oddając własną krew. Jestem zdrowy, nie ma przeciwwskazań, to tym bardziej mobilizuje, aby podzielić się tym cennym darem, który nas nic nie kosztuje, a innym ratuje życie. Dodatkowym argumentem za oddaniem krwi było to, że moje dzieci też będą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, więc jest to okazja, aby wspomóc i to przedsięwzięcie - mówił Dariusz Forc.

  Podczas akcji prowadzonej w Iwaniskach do mobilnego ambulansu zgłosiły się 24 osoby. Zakwalifikowanych zostało 15.

  - Krew jest bardzo cennym darem. Słyszymy o tym z wielu źródeł. Dziś nadarzyła się okazja, aby w ten sposób pomóc osobom potrzebującym, więc się zdecydowałem. Ja po raz pierwszy oddaję krew, więc było trochę emocji, ale czuję się dobrze i jestem bardzo zadowolona, że w ten sposób mogę pomóc innym. Myślę, że będę w przyszłości także oddawać, w miarę możliwości - podkreślała Jadwiga Górczyńska.

  W akcji prowadzonej wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach chodzi o zebranie krwi na utworzone konto „Sandomierz ŚDM”, która będzie mogła być wykorzystana dla osób potrzebujących.

  - Chcemy zachęcić jak największą grupę osób do włączenia się w naszą wspólną akcję. Wpisuje się ona także w trwający Rok Miłosierdzia, w którym papież Franciszek zachęca nas do praktykowania uczynków miłosiernych. Myślę, że oddanie krwi jest pięknym gestem – mówiła Agata Rożniatowska z RCKiK w Kielcach.

  W ramach akcji zaplanowano przyjazd specjalnego ambulansu, mobilnego punktu poboru krwi, w ustalonych terminach do poszczególnych parafii diecezji sandomierskiej z terenu województwa świętokrzyskiego, gdzie chętni będą mogli oddać krew, która zasili wspólne konto „Sandomierz ŚDM”.

  Oto lista miejsc, gdzie w najbliższych miesiącach będzie można oddać krew:

  3 kwietnia - Sandomierz, par. Matki Bożej Królowej Polski - sale w dolnym kościele,

  10 kwietnia - Ożarów - parking przy kościele,

  24 kwietnia - Ostrowiec Świętokrzyski, par. św. Jadwigi - parking przy kościele,

  1 maja - Ostrowiec Świętokrzyski, par. Matki Bożej Saletynskiej - parking przy kościele,

  3 maja - Ostrowiec Świętokrzyski, par. Miłosierdzia Bożego - parking przy kościele,

  8 maja - Staszów, par. św. Barbary - parking przy kościele,

  22 maja - Opatów, kolegiata par. św. Marcina - parking na rynku miasta,

  26 maja - Staszów, par. św. Bartłomieja - parking na rynku miasta,

  5 czerwca - Sandomierz, par. Podwyższenia Krzyża - parking przy kościele,

  19 czerwca - Sandomierz, par. Matki Bożej Królowej Polski - sale w dolnym kościele,

  3 lipca - Sandomierz, par. św. Pawła - parking przy kościele.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół