• facebook
 • rss
 • Narysuj swój głos

  Andrzej Capiga

  dodane 16.02.2016 12:36

  Do aktywnego muzeum zaprasza Stalowa Wola.

  Wystawa „Nauki dawne i niedawne" to ekspozycja, która w niestandardowy, interaktywny sposób przybliża zagadnienia z obszaru nauk ścisłych.

  - Z pewnością zaciekawi nie tylko pasjonatów historii nauki, ale też uczniów i dorosłych. O jej edukacyjnym charakterze świadczy nie tylko możliwość zdobycia wiedzy z zakresu wybranych gałęzi nauki, na przykład matematyki, fizyki i astronomii, ale także przedstawienie ich kontekstu historycznego. Na ekspozycji prezentowane są modele, które widz obsługuje samodzielnie, korzystając z przygotowanych objaśnień. Dzięki wykonywaniu prostych doświadczeń może praktycznie zapoznać się ze zjawiskami z wybranych dziedzin wiedzy, takich jak: ruch falowy, historia instrumentów obliczeniowych czy pomiar czasu - mówi Dominika Zborowska, pracownik Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

  Wystawę, która otwarta jest od zaledwie kilku dni, odwiedzają przede wszystkim dzieci oraz młodzież gimnazjalna i licealna. - Młodzież starsza korzysta z wszystkich urządzeń, dzieci zaś zwracają szczególną uwagę na urządzenia, które wydają jakiś efekt. Jednym z nich są „Kształty głosu”, za którego pomocą możemy narysować swój głos: dzieci krzyczą w tubę, a fala dźwiękowa powoduje drgania przenoszone na membranę, a następnie na papier - wyjaśnia pani Dominika.

  Pani Dominika przy jednym z urządzeń   Interaktywne muzeum
  Pani Dominika przy jednym z urządzeń
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  - Mnie najbardziej podoba się magiczna kula. Jest ona zapalana dźwiękową falą. Można wziąć jakąś żarówkę, dotknąć nią tej kuli i żarówka się zaświeci - przekonuje Kacper, który w muzeum jest na półkoloniach.

  Wystawę, którą przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można aktywnie oglądać w byłej Bibliotece Miejskiej przy ul. Staszica 14 do maja br.

   

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 28 lutego br.).

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół