• facebook
 • rss
 • Strzelali, kłuli i palili

  Andrzej Capiga

  dodane 02.02.2016 15:00

  72 lata temu Niemcy spacyfikowali Borów i okoliczne wsie.

  2 i 3 lutego 1944 r. w Borowie, Łążku Zaklikowskim, Łążku Chwałowskim, Szczecynie i Wólce Szczeckiej pomordowanych w bestialski sposób - zastrzelonych, zakłutych i spalonych - zostało wtedy prawie 1,3 tys. osób, w tym kilkaset dzieci.

  Była to największa eksterminacja ludności wiejskich w Polsce i jednocześnie zemsta hitlerowców na mieszkańcach za ich pomoc żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych. Borów był bowiem uważany na nieoficjalną stolicę tego ugrupowania w kraju.

  - Od lat staramy się o uznanie 2 lutego za Dzień Pamięci Narodowej. Bez skutku. Poprzedni parlament a szczególnie lewica za każdym razem zamiatały temat pod dywan. I tak jest już od dziesięciu lat - wyjaśnia Andrzej Rej ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Borów, jednego z organizatorów obchodów.

  A same obchody rozpoczęły się Eucharystią w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Borowie. Sprawowali ją wspólnie ks. dr Andrzej Oleszko, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Lublinie oraz administrator tej parafii ks. Krzysztof Kozieł.

  Przybyli na nią też kombatanci   Pacyfikacja Borowa
  Przybyli na nią też kombatanci
  Andrzej Capiga /Foto Gość
   - Łączy nas tutaj wszystkich, zarówno mieszkańców, kombatantów jak i młodzież, jedno wydarzenie - wspominamy tamte tragiczne dni. Zachęcam do wspólnej modlitwy do Boga, który jest miłością i miłosierdziem, by wszystkim ofiarom dał wieczną nagrodę w niebie - powiedział ks. Kozieł.

  Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali na cmentarz w Borowie, przed pomnik ku czci 806 pomordowanych 2 lutego 1944 r. Tutaj złożono wieńce, jeden z nich był od niemieckiej delegacji z Fundacji „Znaki Nadziei,” oraz odmówiono modlitwę z poległych.
   

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 14 lutego br.).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół