• facebook
 • rss
 • Nocny marsz

  Andrzej Capiga

  dodane 19.01.2016 11:17

  Fundacja „ Przywróćmy pamięć” chce zorganizować marsz dla uczczenia 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

  - Chcąc przypomnieć o tym wydarzeniu jak i oddać cześć walczącym o niepodległość ojczyzny, 23 stycznia o godz. 17.30 spotykamy się przed główną bramą cmentarza parafialnego w Rozwadowie, na którym spoczywają powstańcy styczniowi. Odwiedzimy mogiły ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego Sługockiego oraz Pomnik Powstańców Styczniowych, aby zapalić znicz, pomodlić się w ciszy i zadumie - powiedział Witold Adamski ze stalowowolskiej Fundacji „Przywrócić pamięć”.  

  Honorową wartę wystawią także harcerze. O godz. 18.00 w klasztorze ojców kapucynów odprawiona zostanie Msza św. za uczestników powstańczego zrywu. Następnie planowany jest marsz pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch powstańców: mjr. Edmunda Śląskiego oraz por. Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 r.

  Tablica poświęcona powstańcom   Powstanie styczniowe
  Tablica poświęcona powstańcom
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Marsz, zdaniem organizatorów, potrwa około 3 godzin. Wytyczyli oni następującą trasę (ulice):  Kusocińskiego, Krokusowa, Sasankowa, Składowa, Świerkowa, Centralna,  Kotowa Wola (miejscowość),  Floriańska, Modrzewiowa, Brzozowa, Ruska Wieś (miejscowość),  Zajeziorze i Zaleszany.

  Powstanie Styczniowe rozpoczęło się  22 stycznia 1863 r.  Wzięło w nim udział około 200 tys. osób,  z czego bezpośrednio na polu walki - 30 tys. powstańców. Stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek w Królestwie Polskim, na Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir.  

  Pomnik ks. Jana Leszczyńskiego   Powstanie styczniowe
  Pomnik ks. Jana Leszczyńskiego
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  Walki toczyły się również w obecnym powiecie stalowowolskim, w tym  między innymi w pobliżu Zaklikowa, Lipy i Zdziechowic.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół