• facebook
 • rss
 • Otwarte podwoje łaski

  ks. Tomasz Lis

  dodane 13.12.2015 13:30

  - Jesteśmy zaproszeni, aby niejako od nowa w tym błogosławionym czasie Jubileuszu, wejrzeć w tajemnice miłosierdzia Bożego, otworzyć się na zbawcze łaski tegoż miłosierdzia i dać świadectwo o miłosierdziu współczesnemu światu - mówił bp H. Ciereszko.

  W trzecią niedzielę Adwentu w kościele Ducha Świętego w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz rozpoczął diecezjalne obchody nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Otwarcie symbolicznej Bramy Miłosierdzia rozpoczęło wspólną modlitwę, która zgromadziła kapłanów, siostry zakonne, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wiernych z diecezji. Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz wraz z bp Henrykiem Ciereszko, sufraganem archidiecezji białostockiej i bp seniorem Edwardem Frankowskim. Podczas homilii bp H. Ciereszko przybliżył, czym jest, i co niesie w sobie tajemnica Bożego Miłosierdzia, jako źródło łaski dla każdego wierzącego oraz siła odnowy duchowej świata. – Jesteśmy zaproszeni, aby niejako od nowa w tym błogosławionym czasie Jubileuszu, wejrzeć w tajemnice miłosierdzia Bożego, otworzyć się na zbawcze łaski tegoż miłosierdzia i dać świadectwo o miłosierdziu współczesnemu światu – mówił bp H. Ciereszko. – Miłosierdzie jest wewnętrznym kształtem miłości, która jest zdolna do pochylenia się nad każdą ludzką nędzą, nad nędzą moralną, nad grzechem. Doznający miłosierdzia nie czuje się poniżony, ale odnaleziony, dowartościowany. Taki kształt miłości miłosiernej ukazywał Jezus Chrystus swoją nauka i swymi czynami – wskazywał biskup. – Poznanie i doświadczenie miłosierdzia Bożego ma prowadzić do naśladowania Boga w Jego miłosierdziu. Dostrzeżenie dobra w sobie i innych, wysłuchanie siebie nawzajem, przyjęcie rady, a może i upomnienia, dostrzeżenie czyjegoś zakłopotania, smutku, bezradności. To już świadczenie miłosierdzia. Wszyscy takich postaw i zachowań wobec siebie nawzajem bardzo potrzebujemy – podkreślał bp H. Ciereszko.

  Podsumowując wspólną modlitwę i zachęcając wiernych do korzystania z łask związanych z obchodami Roku Miłosierdzia bp K. Nitkiewicz wskazał na potrzebę modlitwy za osoby uwikłane w zło i grzech, aby skorzystali z łaski Bożego Miłosierdzia. - Pokładamy ufność w Bożym Miłosierdziu, liczymy na nie, ale jego wymiar zawsze zaskakuje. I chociaż sami często z niego korzystamy, wręcz rościmy sobie do niego prawo, to gorszymy się, jesteśmy niezadowoleni, kiedy doświadczają go inni. Tymczasem praktyka chrześcijańskiego miłosierdzia polega nie tylko na dobrych uczynkach, ale i na modlitwie za tych, którzy upadli, pobłądzili. Często nie potrafią wydostać się z ciemności, zerwać z siebie łańcuchów zła, bywa, że nie zdają sobie nawet sprawy z własnego położenia. Proszę Was o modlitwę w intencji tych naszych sióstr i braci, aby skorzystali z Bożego Miłosierdzia. Jak bardzo są zmęczeni, przygnieceni złem. Przez naszą modlitwę okażmy im miłosierdzie – zachęcał bp K. Nitkiewicz.

  Po Mszy św. biskup H. Ciereszko przybliżył zebranym postać bł. ks. Michała Sopoćki oraz jego misję w propagowaniu i rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. Następnie dr Piotr Sobolewski wygłosił referat na temat „Kościół Ducha Świętego kontynuatorem dobroczynności”.

  Tego samego dnia zostały otwarte symboliczne Bramy Miłosierdzia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu oraz bazylice katedralnej w Sandomierzu.

  Na czas trwania Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wiernym, którzy podczas tego czasu odbędą pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w czterech bazylikach większych Rzymu, a także do katedry i kościołów wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. W Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz wyznaczył świątynie stacyjne, w których będzie można uzyskać odpust związany z obchodami Roku Miłosierdzia. Są to obok bazyliki katedralnej w Sandomierzu, kościół pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościoły pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, Skopaniu i Brzezinach, a także kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Szwagrowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • barter
   13.12.2015 15:58

   "Otwarcie symbolicznej Bramy Miłosierdzia rozpoczęło wspólną modlitwę, która zgromadziła kapłanów, siostry zakonne, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wiernych z diecezji".
   Ja bym jednak odwróciła porządek; zgromadziła wiernych itd. To właśnie wierni są tu najważniejsi.

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół