• facebook
 • rss
 • Z wizytą u Królowej Jadwigi

  ks. Tomasz Lis

  dodane 10.12.2015 19:01

  Gimnazjum i Liceum Katolickie w Sandomierzu podsumowały pierwszą edycję „Festiwalu Jadwiżańskiego”, podczas którego młodzież zaprezentowała swoją patronkę rówieśnikom z diecezji.

  - Naszym celem było przybliżenie osoby św. królowej Jadwigi oraz wartości, którym służyła, najmłodszym mieszkańcom naszego regionu. W przedsięwzięciu wzięło ponad 140 uczniów szkół podstawowych z okolic Sandomierza. Przybywającym do naszego miasta młodszym kolegom i koleżankom pokazywaliśmy najciekawsze miejsca związane ze św. Jadwigą: wąwóz nazwany jej imieniem, eksponaty związane z jej osobą w Muzeum Diecezjalnym. W specjalnie przygotowanym programie artystycznym przybliżaliśmy postać i działalność słynącej z pobożności, mądrości i miłosierdzia władczyni - opowiada Paola, jedna z uczennic szkoły katolickiej.

  Podczas podsumowania pierwszej edycji festiwalu, uczniowie sandomierskiego katolika zaprezentowali program mówiący o jednej z wizyt królowej Jadwigi w Sandomierzu pt. „Rękawiczki królowej Jadwigi”.

  Roman Chyła, nauczyciel historii, przybliżył najważniejsze i najciekawsze momenty z życia świętej królowej, wskazując na jej ścisłe związki z Sandomierzem. Chór i soliści ze szkoły katolickiej zaprezentowali kilka utworów poświęconych ich patronce.

  Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił młodzież i nauczycieli do dalszego podążania śladami świętej poprzez uczynki miłosierdzia oraz sumienność w wypełnianiu codziennych obowiązków.

  - Jednym z celów naszego projektu jest integracja młodych z różnych szkół i miejsc Sandomierszczyzny, w tym także szkół katolickich, które w dzisiejszym spotkaniu zaprezentowały własną wizję osoby św. Jadwigi - powiedziała s. Grażyna Chrobak, dyrektorka sandomierskiego katolika.

  Podczas festiwalu wręczono nagrody przyznane w konkursach: kaligraficzno-plastycznym pt. „W hołdzie Królowej Jadwidze”, plastyczno-graficznym na kartkę pocztową „Królowa Jadwiga w Sandomierzu” i multimedialnym pt.: „Mądra, piękna i święta królowa Jadwiga”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół