• facebook
 • rss
 • Trwajmy mocni w wierze

  ks. Tomasz Lis

  dodane 16.11.2015 16:36

  Na scenie Katolickiego Domu Kultury w Sandomierzu zagrał zespół Testimonium, zaś Zespół Pieśni i Tańca Racławice zaprezentował program artystyczny związany z hasłem festiwalu.

  W Sandomierzu w bazylice katedralnej Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowano 19. edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia 2015-2016". Ideą festiwalu jest promocja wartości chrześcijańskich pośród młodzieży poprzez sztukę i kulturę. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem: „Trwajmy mocni w wierze”.

  Podczas homilii biskup K. Nitkiewicz nawiązał do przypadającego święta Matki Bożej Miłosierdzia, wspomniał swojego poprzednika, bp. Stefana Aleksandra Zwierowicza, który przed ponad stu laty umieścił obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w sandomierskiej katedrze. - Głosząc kazania, patrzył na Maryję, jak - używając słów nieznanego poety - „przyciska rękoma drżącymi serce, które rwie się ku nędzom tej ziemi” i wzruszał się do łez. Płakał nie tyle z tęsknoty za Wilnem, z którego został usunięty rozkazem cara, ale ujęty bez reszty postawą Maryi, wypraszającej Boże Miłosierdzie dla grzeszników winnych przecież śmierci jej jedynego Syna - mówił biskup.

  Ordynariusz mówił także o potrzebie obecności Maryi w życiu każdego chrześcijanina. - Potrzebujemy Jej, aby otwierała nasze serca na Boże Miłosierdzie. Poważnym problemem jest bowiem dzisiaj brak poczucia grzechu i winy, w związku z czym człowiek nie dostrzega konieczności pojednania się z Bogiem i otrzymania Jego przebaczenia. Potrzebujemy również Matki Miłosierdzia, aby pomagała nam otwierać serca na innych, przebaczać doznane krzywdy i prosić o wybaczenie, śpieszyć z pomocą wszystkim potrzebującym i w ten sposób budować jedność, przywracać sprawiedliwość. Należy wypełnić życie miłością miłosierną. Ta miłość jest najlepszym lekarstwem na niechęci i urazy, które na pozór wydają się być czymś nieistotnym. Tymczasem prowadzą do podziałów, poczucia odrzucenia, zaślepienia złem, którego kulminacją są straszliwe zbrodnie, jak piątkowy zamach terrorystyczny w Paryżu. I przeciwnie. Mała iskierka dobra jest w stanie rozpalić w człowieku potężny ogień miłości - podkreślał. - Festiwal "Eutrapelia" daje ku temu wiele okazji. Bo przecież kultura chrześcijańska jest kulturą miłości - podkreślał bp K. Nitkiewicz.

  Po Eucharystii dalsza część inauguracji odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie zespół „Racławice” zaprezentował program artystyczny. Po nim młodzi mogli wysłuchać koncertu połączonego z osobistym świadectwem w wykonaniu zespołu Testimonium.

  - Mam nadzieję, że w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, młodzież mocno zaangażuje się w nasz festiwal, podejmując się przełożenia hasła festiwalu w konkretne programy artystyczne. Mamy nadzieję, że właśnie to hasło realizowane w różnych formach artystycznych pomoże młodym pokazać, jaka jest ich wiara, w co i dlaczego wierzą oraz co im ta wiara daje i do czego mobilizuje i zachęca – poinformowała Alicja Szewczyk, koordynator festiwalu.

  Organizatorami "Eutrapelii" są KDK "Arka" oraz Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego i Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Kolejne części festiwalu będą przebiegać w poszczególnych szkołach, gdzie młodzież zaprezentuje przygotowane formy artystyczne. - Cieszymy się, że festiwal zakorzenił się w diecezji sandomierskiej, że młodzi z roku na rok angażują się w festiwal, prezentując swoje talenty, prowadzeni i mobilizowani przez sowich wychowawców i dyrektorów placówek. Dzięki temu wspólnie tworzymy to piękne dzieło - dodała Alicja Szewczyk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół