• facebook
 • rss
 • Pieśń wolności

  Andrzej Capiga

  dodane 07.11.2015 22:57

  Kram z piosenkami przez całe sobotnie popołudnie działał w Rozwadowie - najstarszej dzielnicy Stalowej Woli.

  Zorganizowało go Muzeum Regionalne w dawnym sklepie meblowym z okazji  97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy dobrej kawie i ciastku każdy mógł posłuchać i pośpiewać bardziej lub mniej znane patriotyczne pieśni i piosenki.

  Kram urozmaiciły występy Chóru Męskiego „Gaudium”, Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” z Miejskiego Domu Kultury, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz Zespołu Szkół nr 4 w Stalowej Woli. Wielu uczestników kramu, w tym zwłaszcza panie, przyszło w strojach z przedwojennej Polski.

  Kramowi towarzyszyła wystawa pt. „Rozwadowian marsz ku wolności”. Na archiwalnych zdjęciach autorzy wystawy po chmurką, opracowała ją Aneta Garanty z MR w Stalowej Woli, pokazali zarówno zniszczenia Rozwadowa podczas I wojny światowej, jak i pierwsze chwile wolności i radość mieszkańców z jej odzyskania.

  Każdy uczestnik otrzymał patriotyczny śpiewnik   Kram z piosenkami
  Każdy uczestnik otrzymał patriotyczny śpiewnik
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  W Rozwadowie pierwsza manifestacja odbyła się już 27 października. Niedzielny wiec rozpoczęło nabożeństwo, podczas którego słowo Boże wygłosił o. Bruno Moskal, który wezwał mieszkańców do jedności przy odbudowie Polski. Potem jego uczestnicy pomaszerowali przed budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

  Na początku listopada 1918 r.  w Rozwadowie ukonstytuował się Komitet Miejski. Przewodniczył mu adwokat Jan Jaroszewski.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół