• facebook
 • rss
 • Egzaminy na proboszcza

  ks. Tomasz Lis

  dodane 22.10.2015 09:59

  W Sandomierzu odbyły się jesienne spotkania w ramach stałej formacji kapłanów (formatio permanens). Kapłani zdawali egzaminy proboszczowskie i wikariuszowskie.

  Cykl formacji kapłańskiej trwa 10 lat po ukończeniu seminarium. Formacja odbywa się na czterech płaszczyznach ludzkiej, intelektualnej, duchowej i duszpasterskiej jak również obejmuje znajomość prawa kanonicznego.

  W dniach 20-21 października odbyły się jesienne spotkania formacyjne. Pierwszego dnia odbyły się wykłady dla kapłanów wyświeconych w latach 2006-2009. Wykład na temat „Sens i bezsens melancholii (problem depresji)" poprowadził dr Stanisław Kusiak z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Tego dnia odbył się także egzamin proboszczowski dla księży z rocznika święceń 2005. Siedemnastu księży musiało się wykazać dobrym przygotowaniem z zakresu teologii moralnej, pastoralnej i prawa kanonicznego.

  W kolejnym dniu formacji spotkali się najmłodsi księża w diecezji wyświęceni w latach 2010-2014). Równocześnie z wykładami teologiczno-pastoralnym prowadzone jest szkolenie katechetyczne prowadzone przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

  Formacja kapłańska zakłada złożenie egzaminu wikariuszowskiego po 5 latach kapłaństwa. Do egzaminu wikariuszowskiego przystąpili księża wyświęceni w 2010 r. odpowiadając na pytania z teologii dogmatycznej, Pisma św., liturgiki i katechetyki.

  Konsultacje naukowe   Egzaminy proboszczowskie
  Konsultacje naukowe
  ks. Tomasz Lis /Foto Gość
  Wykłady formacyjne   Formatio permanens
  Wykłady formacyjne
  ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół