• facebook
 • rss
 • Znaleźli wieczny spokój

  Andrzej Capiga

  dodane 10.09.2015 09:12

  Ekumeniczne nabożeństwo na cmentarzu w Kłyżowie.

  Spoczęły tutaj szczątki 28 żołnierzy rosyjskiego imperium, uczestników rudnickiej bitwy z okresu I wojny światowej, w tym prawdopodobnie także Polacy (przy niektórych pochowanych znaleziono krzyżyki). Nabożeństwo odprawili proboszcz parafii pw.  WNP i św. Maksymiliana w Kłyżowie ks. Tadeusz Pasek oraz proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierz ks. Marcin Chyl, który przybył ze swoimi parafianami.

  - Każdy kto się narodził ma prawo do godnego pochówku, dlatego tym zmarłym należy się nasza wspólna modlitwa i miejsce spoczynku na cmentarzu. Intencją naszych dzisiejszych ekumenicznych modlitw jest prośba o spokój duszy zmarłych żołnierzy - powiedział ks. Tadeusz Pasek.

  Szczątki żołnierzy zostały odkryte przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na cmentarzu wojennym w Kłyżowie - Podkorzeńcu. -  Obszar badania został określony na podstawie relacji mieszkańców Kłyżowa i śladów po cmentarzu – trzech mocno zniszczonych krzyży nagrobnych nieoryginalnych, ale ustawionych już w czasach po II wojnie światowej. Z relacji świadków wynika, że wcześniej był krzyż betonowy na grobie dowódcy oraz krzyże drewniane, a sam cmentarz był ogrodzony płotem z drewna. Po latach drewno uległo całkowitemu zniszczeniu i wygląd cmentarza bardzo się pogorszył. Obszar gdzie pochowani byli żołnierze z okresu I wojny światowej usytuowany był na terenie prywatnych działek. Do czasu ekshumacji teren był mocno zaniedbany. Ze względu na położenie i trudności ze sprawowaniem opieki, a co za tym idzie z wykonaniem trwałego urządzenia, najlepszym rozwiązaniem okazała się ekshumacja pochówków i przeniesienie ich na miejscowy cmentarz parafialny - powiedziała Beata Biały z Urzędu Gminy w Pysznicy.  

  W nabożeństwie wzięł także udział przewodniczący Rady Gminy Pysznica Józef Gorczyca, wójt Tadeusz Bąk, Barbara Eliasz,  przedstawicielka wojewody podkarpackiego, uczniowie ze Zespołu Szkół w Kłyżowie oraz harcerze z parafii Pysznica z ks. Tomaszem Kopciem.

  W badania, ekshumację oraz ponowny pochówek żołnierzy zaangażowała się gmina Pysznica. Badania archeologiczne, prowadzone pod kierunkiem Dominika Kurka,  sfinansował zaś wojewoda podkarpacki. 

   

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 27 września br.) 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół