• facebook
 • rss
 • Młodzi archeolodzy z katolika

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.06.2015 19:09

  Zwiedzanie szałasów z epoki kamiennej, warsztaty biżuterii historycznej, tańce średniowieczne oraz kuchnia słowiańska i badania archeologiczne to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowali uczniowie klas drugich Gimnazjum Katolickiego w Sandomierzu.

  Przygotowania do pikniku trwały kilka miesięcy. Stanowił on uwieńczenie projektu realizowanego przez uczniów klas drugich pod kierunkiem Aleksandry Pawłowskiej, nauczyciela historii.

  Młodzież miała okazję poznać najdalszą przeszłość swojego kraju nie tylko na lekcjach historii, ale także dzięki spotkaniom z Moniką Bajką z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Martą Szpyrą z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Samborcu. Uczniowie samodzielnie szyli stroje na wzór średniowiecznych i lepili z gliny naczynia, które zaprezentowali podczas zorganizowanego pikniku. Stworzony przez Aleksandrę Pawłowską projekt został zgłoszony do konkursu wydawnictwa „Nowa Era” i spośród sześciuset projektów z całej Polski wybrano go do grona dziesięciu zwycięskich.

  Dzięki finansowej nagrodzie młodzież zorganizowała otwarty piknik, w którym zaprezentowała swoje historyczne osiągnięcia. – Na kolejnych stanowiskach młodzi zorganizowali miniwarsztat garncarski dla najmłodszych, gdzie każdy mógł ulepić własny garnek lub figurkę. Na kolejnym stoisku częstowano przepyszną kaszą jaglaną, czyli typowym jedzeniem Słowian. Można było także spróbować sił w wykonaniu różnych ozdób na dawny wzór czy powalczyć średniowieczną bronią lub postrzelać z łuku. To wszystko dzieło naszych uczniów zaangażowanych w prowadzony projekt – podkreślała Aleksandra Pawłowska.

  Piknik odwiedziły przedszkolaki, uczniowie z innych sandomierskich szkół oraz rodziny organizatorów.

  Piknik zakończył się wyznaczeniem stanowiska archeologicznego, w którym młodzi historycy odkopali prawdziwe skarby.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół