Kierując się starym porzekadłem „czym skorupka za młodu nasiąknie…” Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu w swojej pracy szczególny nacisk kładzie na działania skierowane do najmłodszych.
Jedną z form współpracy tarnobrzeskiej książnicy ze środowiskiem jest działalność edukacyjna. Lekcje biblioteczne realizowane we wszystkich agendach i filiach MBP w Tarnobrzegu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ich celem jest wykształcenie u dzieci zdolności uczenia się, przybliżenie młodym czytelnikom biblioteki, jej zbiorów, korzystania a przede wszystkim obcowania z książką. Scenariusze opracowywane są odpowiednio do wieku odbiorcy. Edukacja biblioteczna rozpoczyna się od przedszkolaków, które w ramach wycieczek do biblioteki zaczynają poznawać świat bajek i książek. Dla młodych czytelników prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu: korzystania z tradycyjnych źródeł informacji, z katalogów komputerowych oraz tematyczne.
W ostatnim tygodniu w Oddziale dla dzieci Biblioteki Głównej gościły trzy grupy przedszkolaków. Spotkania zorganizowane zostały w ramach cyklu „Książka naszym przyjacielem”.
Czterolatki z Przedszkola nr 13 i Przedszkola nr 3 w Tarnobrzegu wyruszyły w podróż po bibliotece z Tuwimową „Lokomotywą”, zatrzymując się przy różnych działach niczym na stacjach. Natomiast sześciolatki z Przedszkola nr 2 poznały historię życia Jana Pawła II „spisaną” z myślą o najmłodszych przez panią Dorotę Kozioł. Następnie obejrzały wystawę prezentowaną w sali odczytowej MBP „Jan Paweł II w literaturze polskiej”.
Natomiast w Filii nr 3 funkcjonującej na osiedlu Miechocin uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 6 wzięli udział w lekcji zatytułowanej „Z katalogiem on-line za pan brat” Pomimo, że uczniowie doskonale orientowali się w „topografii biblioteki”, gdyż są jej czytelnikami to z bardzo dużym zainteresowaniem słuchali o możliwościach korzystania z katalogów on-line w domu. Katarzyna Opioła, prowadząca spotkanie, po części teoretycznej przeszła do praktyki, czyli poprosiła młodzież o wyszukanie konkretnych tytułów najpierw w katalogu, a później na półkach. Okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa. Ale ileż było radości, kiedy wreszcie udało się odszukać daną książkę. Spotkanie było też doskonałą okazją do zaprezentowania literatury regionalnej ze szczególnym uwzględnieniem publikacji dotyczących historii najstarszego tarnobrzeskiego osiedla jakim jest Miechocin, stanowiących całkiem pokaźny zbiór. Księgozbiór fili liczy 10088 woluminów, w tym 4061 pozycji z literatury pięknej dla dorosłych, 4181 – literatury pięknej dla dzieci, 1846 książek popularnonaukowych oraz kilka tytułów prasy bieżącej. Usytuowana jest w przepięknym miejscu, nieopodal XIV-wiecznego kościoła pw. św. Marii Magdaleny, najstarszego tarnobrzeskiego zabytku.