• facebook
 • rss
 • Błogosławieni, którzy czynią pokój

  ks. Tomasz Lis

  dodane 20.11.2014 15:01

  Na scenie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli Zespół Pieśni i Tańca Racławice zaprezentował program artystyczny pt. "Różaniec modlitwą pokoju", inaugurując tegoroczne Eutrapelia.

  W Stalowej Woli w kościele pw. Opatrzności Bożej Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza zainaugurowano XVIII edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia 2014-2015. Ideą festiwalu jest promocja wartości chrześcijańskich wśród młodzieży poprzez sztukę i kulturę. Tegoroczna edycja będzie przebiegać pod hasłem „Błogosławieni, którzy czynią pokój”.

  – Myślę, że jest to hasło bardzo aktualne i będące jednocześnie wezwaniem do angażowania się w sprawę pokoju na świecie. Cieszymy się, że młodzież po raz kolejny podjęła zaproszenie do udziału w tym festiwalu, który promuje ich własną twórczość w ramach wartości chrześcijańskich. Na rozpoczęcie przybyło blisko 50 delegacji szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji – informuje Alicja Szewczyk, koordynator festiwalu.

  Podczas homilii biskup Nitkiewicz wskazał na potrzebę budowania szacunku i życzliwości we wzajemnych relacjach oraz apelował o wspieranie dążeń pokojowych między narodami. – Wszyscy pragniemy pokoju, tego wewnętrznego i pokoju z drugim człowiekiem, pokoju we wzajemnych relacjach. Ten pokój jest darem Boga, On nam go daje, kiedy kroczymy Jego drogami, kiedy żyjemy Ewangelią. Niech kolejna edycja Eutrapelii pozwoli nam lepiej uświadomić sobie tę prawdę, aby w naszych sercach zapanował prawdziwy pokój. Wówczas staniemy się także budowniczymi pokoju w naszych rodzinach, parafiach i szkołach, w ojczyźnie i świecie. Nie możemy być obojętni na płacz niezliczonych ofiar wojen, przemocy i niesprawiedliwości. Budowanie pokoju jest powołaniem każdego ucznia Chrystusa – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

  Po Eucharystii dalsza część inauguracji odbyła się w Miejskim Domu Kultury, gdzie zespół Racławice przedstawił spektakl „Różaniec modlitwą pokoju”. Następnie młodzi z kilku szkół ponadgimnazjalnych z diecezji zaprezentowali utwory wokalno-muzyczne odwołujące się do idei pokoju. Podsumowaniem spektaklu inauguracyjnego był występ Zespołu Pieśni i Tańca Racławice przedstawiający narodowe tańce kilku krajów.

  Organizatorami Eutrapelii są KDK „Arka” oraz Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego i Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Kolejne części festiwalu będą przebiegać w poszczególnych szkołach, gdzie młodzież zaprezentuje przygotowane formy artystyczne. – Do szkół zostaną rozesłane materiały z tematyką i formami artystycznymi, w których młodzi będą mogli zaprezentować swoje zdolności artystyczne i indywidualne talenty. Co roku młodzież sięga do różnych form artystycznych, biorąc udział w Eutrapeliach. Są to formy teatralne, muzyczne, wokalne, multimedialne. Coraz częściej młodzi łączą te formy wykazując bardzo ciekawe inwencje twórcze i artystyczne - Alicja Szewczyk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół