• facebook
 • rss
 • Misterium przejścia

  Andrzej Capiga

  dodane 03.08.2014 20:51

  To jubileuszowa wystawa wykładowcy krakowskiej ASP prof. Zbigniewa Bajka ze skandynawskim akcentem muzycznym.

  Wystawę, której koordynatorem jest Iwona Pityńska, od dziś można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. -To artystyczny powrót do Stalowej Woli, „mitycznej krainy z dzieciństwa” artysty. Zbigniew Bajek urodził się i do 15 roku życia mieszkał w Bojanowie. Niejednokrotnie w wypowiedziach podkreślał też głęboki, emocjonalny związek ze Stalową Wolą, zakorzeniony we wspomnieniach o zmarłym ojcu artysty, pracującym niegdyś w Hucie „Stalowa Wola” -powiedziała, przedstawiając artystę, dyrektor muzeum Lucyna Mizera.

  Na wystawie, która nosi tytuł „Misterium przejścia” i jest podsumowaniem 30 lat twórczej pracy, można zobaczyć prace z charakterystycznych cykli - rysunkowych, malarskich, fotograficznych oraz formy przestrzenne i realizacje filmowe. Zbigniew Bajek  jest także autorem wielu projektów o charakterze interdyscyplinarnym. Realizuje także przedsięwzięcia artystyczne, do udziału w których zaprasza artystów o uznanej pozycji, ale także doktorantów i studentów. Swoje prace wystawiał także w Niemczech, Francji i Belgii.

  - Jest to retrospektywna wystawa. Pokazuje wybrane elementy mojego twórczego dorobku. Są to prace wykonane różnymi technikami i z różnych powodów. Żyłem bowiem w szczególnych czasach, mam tutaj na myśli na przykład okresów powstawania „Solidarności” czy stanu wojennego, które bardzo mocno odcisnęły się na moim życiu - powiedział prof. Zbigniew Bajek.

  Otwarciu wystawy towarzyszył koncert wybitnego młodego gitarzysty i wokalisty o skandynawskich korzeniach - Fismolla. Jego debiutancka płyta „At Glade” była nominowana do nagrody Fryderyka jako Debiut Roku. Młody artysta ma za sobą również występy między innymi na Open’er Festiwal, Slot Art Festival i Targach Muzycznych „Co Jest Grane”.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół