• facebook
 • rss
 • Pamięci Mistrza Wincentego

  ks. Tomasz Lis

  dodane 24.02.2014 11:09

  Aprobaty kultu Wincentego Kadłubka, prepozyta sandomierskiego, biskupa krakowskiego i wielkiego kronikarza Polski dokonał papież Klemens XIII. Wraz z tym aktem Kościół mógł czcić bł. Mistrza Wincentego i modlić się przez jego wstawiennictwo.

  Z okazji przypadającej rocznicy w Seminarium Duchownych zostały odprawione uroczyste nieszpory pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. We wspólnej wieczornej modlitwie uczestniczyli: bp senior Edward Frankowski, wychowawcy i studenci seminarium oraz prałaci i kanonicy Kapituły Katedralnej.

  Podczas homilii ks. Jan Biedroń, rektor seminarium wskazał na środki uświęcenia życia, jakimi wyróżniał się bł. Wincenty. - Wielkość Wincentego, zwanego Kadłubkiem płynie z jego świętości, z jego przyjaźni z Bogiem. On także i dziś wskazuje drogę, jak należy żyć, aby dojść do Boga. (…) Świętość jest ponadczasowa, gdyż jest zakotwiczona w Bogu. Autor Listu do Hebrajczyków w przywołanym przed chwilą fragmencie podpowiada, abyśmy pozwolili działać Bogu, by On prowadził nas jak pasterz prowadzi swoje owce, aby kształtował nasze życie w posłuszeństwie. Dlatego w święto katedry św. Piotra, dziękujemy za błogosławionego Wincentego Kadłubka i stając przy następcy Piotra – papieżu Franciszku mamy świadomość, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła podkreślał ks. J. Biedroń.

  Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Krzysztof Nitkiewicz podzielił się wspomnieniami z niedawnej wizyty „ad Limina” w Rzymie i przywołał słowa papieża Franciszka dotyczące formacji seminaryjnej. – Ojciec św. wskazał na potrzebę większego zaangażowania kleryków w różne formy apostolatu. Świadomość, że jesteście potrzebni ludziom, że z Bożą pomocą możecie dla nich wiele zrobić, zmotywuje was jeszcze bardziej do pracy nad sobą i do gorliwości w nauce. Wzorem takiej gorliwości, apostolskiej, naukowej i społecznej, był również bł. Wincenty Kadłubek, który mówił, że dla serca spragnionego nawet pośpiech jest zwłoką Nie odkładajcie niczego na jutro, szczególnie jeśli chodzi o dobre uczynki – mówił bp Nitkiewicz.

  Po wspólnej modlitwie alumni IV rocznika seminarium przedstawili program artystyczno-teatralny o bł. Wincentym Kadłubku ukazując kolejne etapy jego życia oraz podejmowane zadania i posługi dla Kościoła i społeczeństwa.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół