• facebook
 • rss
 • Święto plonów w Bodzechowie

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.09.2013 17:24

  Rolnicy z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe.

  W nowo wybudowanej świątyni w Bodzechowie rolnicy z gmin powiatu ostrowieckiego, przy udziale władz miasta, powiatu i gmin oraz parlamentarzystów dziękowali za plony ziemi. Wielobarwny pochód dożynkowy do świątyni wprowadziły delegacje strażackie oraz poczty sztandarowe. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz w koncelebrze kapłanów z dekanatów powiatu ostrowieckiego. Zebranych powitał ks. Cezary Zybała, proboszcz miejscowej parafii, podkreślając charakter dziękczynny przeżywanej uroczystości. Podczas homilii biskup ordynariusz podkreślał, że jedną z cech chrześcijanina jest gotowość do pomocy bliźnim, którzy są w potrzebie.

  - Pan Jezus ostrzega dzisiaj przed spoglądaniem na rzeczywistość z perspektywy naszych potrzeb i ambicji. Taka optyka pociąga bowiem za sobą instrumentalne traktowanie innych, lekceważenie tych, którzy mają mniej, żyją gdzieś na obrzeżach społeczeństwa, myślą inaczej niż my. Tymczasem wszystko, co posiadamy, jest niezasłużonym darem, jaki otrzymaliśmy z Bożych rąk, jest darem, który ma służyć całej społeczności ludzkiej. „Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał?” Te słowa św. Pawła odnoszą się także do tegorocznych zbiorów, za które pragniemy dzisiaj dziękować Bogu. A jeśli ten plon jest Bożym darem, to nie wystarczy wykorzystać go tylko dla siebie, do własnych celów. Chrześcijanin musi być gotowy podzielić się z tymi, którzy są w potrzebie, podzielić się w sposób całkowicie bezinteresowny. Podobnie osoby odpowiedzialne za podział „plonu” w skali regionu czy kraju muszą to czynić niezależnie od osobistych i politycznych sympatii, bez zabiegania o rozgłos i popularność. Tego domaga się sprawiedliwość społeczna i porządek publiczny. Pewnie nie wyeliminujemy w ten sposób ubóstwa czy innych niedoborów, ale będziemy bliżej siebie, będziemy patrzyli na siebie inaczej, bardziej po ludzku – wskazywał biskup. Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone przyniesione plony oraz dożynkowe wieńce. Druga cześć powiatowego święta dziękczynienia odbyła się na miejscowym stadionie gdzie zorganizowano rolniczy piknik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół