• facebook
 • rss
 • Z Maryją mocni wiarą

  ks. Tomasz Lis

  dodane 04.08.2013 11:07

  Już po raz trzydziesty na pątnicze trasy wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. W czterech kolumnach do Częstochowy pielgrzymuje blisko 2 tys. pątników.

  Diecezjalna pielgrzymka wędruje w czterech kolumnach: janowskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i sandomierskiej. Mottem wspólnego pielgrzymowania jest hasło „Z Maryją mocni wiarą”. Jako pierwsi na szlak wyruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. W dwu grupach wędruje blisko 330 pątników, którym przewodzi ks. Sławomir Machowski.

  Dnia 4 sierpnia na pielgrzymkowe trasy wyruszyły kolejne kolumny z Sandomierza, Ostrowca i Stalowej Woli. Na pielgrzymi trud wędrowcom pobłogosławił biskup Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie zgromadzili się janowscy pielgrzymi oraz rozpoczynający swoje wędrowanie pątnicy z grupy sandomierskiej.

  Podczas homilii biskup wskazał na wartość trudów, które podejmują pielgrzymi oraz wartość świadectwa ich wiary. - Pielgrzymowaniu przyświecają zazwyczaj różne intencje i postanowienia. Każdy pielgrzym jest zarazem znakiem dla innych, bo decyzja o podjęciu wielodniowych trudów, decyzja o rezygnacji ze standardów wygodnego życia, ma w sobie coś niezwykłego. Tym bardziej, że w większości przypadków chodzi o motywację religijną, o coś wypływającego z wiary. Pielgrzymi to ludzie Boga, praktykujący w sposób dosłowny ewangeliczne ubóstwo i miłość bratnią. To osoby, które wsłuchały się w natchnienia Ducha i poszły za nimi. W przeszłości nawet prawo Kościoła i prawo świeckie uznawało szczególny status pielgrzyma, chroniąc go przed agresją i zapewniając opiekę. My również będziemy wspierali naszych pielgrzymów i w miarę możliwości będziemy ich spotykali podczas wędrowania na Jasną Górę - mówił do pielgrzymów bp Krzysztof Nitkiewicz.

  Po pielgrzymim szlaku sandomierskich pątników prowadzi ks. Rafał Cudziło. - W tej kolumnie idzie ponad 400 pielgrzymów w trzech grupach: sandomierskiej, połaniecko-staszowskiej i koprzywnicko-klimontowskiej. Każdy rusza z osobistymi intencjami i sprawami, które pragnie zanieść przed maryjne oblicze. Wspólną intencją jest dziękczynienie Bogu za wiele łask, które otrzymaliśmy, m.in. za nadchodzące Światowe Dni Młodych w Krakowie, za dar kanonizacji bł. Jana Pawła II i wiele innych. Pielgrzymka, jako swego rodzaju rekolekcje w drodze ma stać się czasem osobistego przybliżenia się i zjednoczenia z Bogiem poprzez modlitwę i pokutny trud – podkreślał ks. Rafał Cudziło.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół