• facebook
 • rss
 • Nie chcą zemsty

  dodane 18.07.2013 00:00

  Pamięć i pojednanie – te słowa najczęściej padały podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Polakom pomordowanym na Wschodzie.

  Siedemdziesiątą rocznicę wydarzeń na Wołyniu i na innych ziemiach dawnych Kresów Wschodnich władze oraz społeczeństwo Nowej Dęby postanowiły upamiętnić specjalną tablicą, umieszczoną na Krzyżu II Wojny Światowej, stojącym na miejscowym cmentarzu. – „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Niech te słowa będą mottem dzisiejszego dnia – zaapelował Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.

  – Dnia pamięci o pomordowanych w rzezi wołyńskiej. Ale niech też staną się mottem naszego wspominania wszystkich Polaków, których życie zakończyło się na Wschodzie, tych na Syberii, w Kazachstanie, na Kołymie i tych zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze, zamęczonych na Łubiance, w Brygidkach, i tych zabitych w obławach pod Augustowem i Wilnem u schyłku II wojny światowej. Im wszystkim poświęcona jest tablica, którą dzisiaj odsłaniamy. Wspominając tragiczne wydarzenia, zwłaszcza te z 1943 r., które rozegrały się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, podkreślił, że dzisiaj równie ważna jest pamięć, jak i pojednanie oparte na prawdzie. – 11 lipca jest symbolem przerwania nici porozumienia pomiędzy dwoma narodami współżyjącymi ze sobą od wieków – mówił Wiesław Ordon. – Jak zatem w tym kontekście mają wyglądać stosunki między narodem polskim a ukraińskim, między mieszkańcami naszej gminy a Ukraińcami z partnerskich miejscowości? – pytał burmistrz Nowej Dęby, odnosząc się m.in. do niechęci nacjonalistycznych środowisk na Ukrainie w sprawie wyjaśnienia zbrodni wołyńskiej. Stwierdził, że jedyną drogą jest pojednanie i prawo do głoszenia prawdy o tamtych wydarzeniach. – I takie rozmowy z naszymi partnerami prowadzimy, choć nie są one łatwe – podkreślił. Na te same kwestie zwrócił uwagę wicestarosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, dla którego, jak się zwierzył, 11 lipca jest szczególnie bolesnym dniem, gdyż z rąk sotni UPA zginęła część rodziny jego matki. Przed odsłonięciem tablicy modlitwę za pomordowanych poprowadził ks. prał. Eugeniusz Nycz. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod Krzyżem II Wojny Światowej i zaciągnięcie warty honorowej przez Straż Wielkanocną.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół