• facebook
 • rss
 • Nowe duchowne zastępy

  ks. Tomasz Lis

  dodane 19.06.2013 13:29

  Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu 13 diakonom. Wezwał ich do autentycznego przeżywania swojego kapłaństwa, które ma być czytelnym świadectwem wiary.

  Święceń udzielił bp K. Nitkiewicz   Wyświęcono trzynastu kapłanów
  Święceń udzielił bp K. Nitkiewicz
  ks. Tomasz Lis /GN
  We Mszy świętej sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, której przewodniczył biskup ordynariusz, uczestniczyli biskup senior Edward Frankowski, kapłani, alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa.

  W wygłoszonej homilii bp K. Nitkiewicz wezwał mających przyjąć święcenia do autentycznego przeżywania swojego kapłaństwa, które ma stawać się czytelnym znakiem dla świata. – Każdy człowiek odczuwa potrzebę aprobaty ze strony otoczenia. Chce być zauważony i doceniony. W tym celu skłonny jest do ustępstw, do wyrzeczenia się cząstki samego siebie, do udawania. Jak wielu ulega dzisiaj tej pokusie, upodabniając się do świata. A przecież liczy się jedynie uznanie ze strony Boga przez wierne naśladowanie Chrystusa. Owocem tego jest wewnętrzny pokój i prawdziwe dobro wiernych. Drodzy bracia kapłani. Drodzy diakoni, przyszli prezbiterzy. Strzeżmy się w naszym posługiwaniu aktorstwa, odgrywania kolejnych ról. Jeżeli nawet taka gra zostanie nagrodzona oklaskami, godnościami, pozostanie tylko grą, jałową farsą, która przynosi efekty, robi wrażenie przez krótką chwilę. Wcześniej czy później doprowadzi to do frustracji, do buntu, a nawet do kryzysu wiary. To z kolei uderza w całą wspólnotę kościelną. Jeżeli natomiast, przy wszystkich naszych słabościach i ograniczeniach, będziemy dążyli do wyrobienia w sobie podobieństwa do Chrystusa, staniemy się prawdziwie Jego braćmi i wiarygodnymi przewodnikami po drogach wiary – mówił pasterz diecezji.

  Po przedstawieniu przez rektora seminarium ks. Jana Biedronia, kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół