• facebook
 • rss
 • Ciepło barw

  Marta Woynarowska

  dodane 19.04.2013 19:03

  W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy malarstwa mieleckiego artysty Edwarda Zbigniewa Kociańskiego.

  – Podczas aranżacji ekspozycji podzieliłam obrazy na dwie przestrzenie – mówiła kurator wystawy Bożena Wójtowicz-Ślęzak – co jest moją autorską koncepcją. W części pierwszej umieściłam prace odbiegające tematyką i kompozycją, która zawiera dużo szerokich płaszczyzn, plam barwnych. Są to m.in. martwe natury oraz akty.

  Po drugiej stronie kuratorka wyeksponowała pejzaże, przedstawiające przede wszystkim bliski sercu wielu malarzy i artystów Kazimierz Dolny. – Obrazy utrzymane są w przepięknych kolorach i nie wątpię, że każdy z nas chętnie widziałby je w swoim domu, by cieszyć oko. Część z prezentowanych obrazów jest bardzo osobista – zwierzył się Zbigniew Kociański. – Ich koncepcja powstała bowiem tylko i wyłącznie w mojej głowie. Dziwią zapewne państwa zielone i niebieskie koty. Chciałem bowiem oddać przede wszystkim ich charakter nie zaś wygląd zewnętrzny. Nawiasem mówiąc, są to moje ukochane zwierzaki domowe – Zulek i Zuzia. Moim ulubionym obrazem jest „Rozmowa o sztuce”, przedstawiająca dwie dyskutujące postaci.

  Artysta podzielił się również z publicznością swoim zachwytem, jaki budzi w nim Kazimierz Dolny. – Jestem niezmiennie oczarowany tym miastem i zawsze zazdrościłem innym malarzom, że mogą tam mieszkać, tworzyć. Dlatego chciałem je mieć chociaż na obrazach.

  Artysta urodził się w Mielcu. Po ukończeniu nauki w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, podjął studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni grafiki prowadzonej przez prof. Danutę Kołwzan-Nowicką. Na co dzień pracuje jako nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu. Prowadzi także pracownię malarska dla dzieci i młodzieży w miejscowym Samorządowym Centrum Kultury.

  Artysta udziela się także społecznie jako członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu oraz prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych. Jest również laureatem prestiżowych konkursów w tym Ogólnopolskiego Przeglądu Pedagogów Plastyki, czy Międzynarodowego Biennale Twórczości Pedagogów w Tarnowie. W 2001 r. został finalistą „Obrazu roku”, konkursu organizowanego przez branżowe czasopismo Art&Business.

  Wystawę prac mieleckiego artysty można oglądać w galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury do 19 maja.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół