• facebook
 • rss
 • Bohaterowie betlejemskiej nocy

  Ks. Tomasz Lis

  dodane 25.12.2012 01:50

  Sandomierska Pasterka zgromadziła mieszkańców miasta z jego władzami, siostry zakonne, wspólnotę seminarium oraz licznych gości.

  Mszy św. o północy przewodniczył pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas homilii, odwołując się do współczesności, wskazał na istotę świąt Bożego Narodzenia oraz charakter ich przeżywania.

  – Piękno liturgii i kolęd, szczególny wystrój świątyni, w tym bożonarodzeniowa szopka, są jakby zaprzeczeniem świata, jaki pozostawiliśmy za drzwiami. Świata, który urządziliśmy sobie sami. Tutaj mamy natomiast świat odrodzony, jakby stworzony na nowo, idealny, wolny od zepsucia, deformacji i skażenia. Wszystko, co wyszło z Bożych rąk, jest ze swojej natury doskonałe: człowiek, rodzina, przyroda – mówił do zgromadzonych biskup ordynariusz.

  Wskazując na współczesne niebezpieczeństwa laicyzacji, ukazał konsekwencje odrzucenia Bożego prawa przez społeczeństwo.

  – Jeżeli teraz zamienilibyśmy role bohaterów betlejemskiej nocy, jeżeli w bożonarodzeniowej szopce przygotowanej według biblijnego opisu poprzestawialibyśmy figury, przepadłaby harmonijna i logiczna całość, która napełnia duszę radością i pokojem. W tym kierunku wydają się iść ci wszyscy, którzy nie licząc się z zamysłem Boga Stwórcy dotyczącym człowieka i świata, chcieliby zorganizować wszystko według swoich reguł. Coraz częściej jest to zaplanowana strategia, która ma doprowadzić do zbudowania świata bez Boga i bez Jego zasad, szczególnie w dziedzinie rodziny i relacji społecznych – wyjaśnił hierarcha.

  – Bohaterowie betlejemskiej nocy uczą nas wierności pierwotnym zasadom ustanowionym przez Boga Stwórcę. Zasadom wpisanym w naszą ludzką naturę. Niech ich przykład pomaga nam wypełniać życiowe role i zadania. Niech stanie się punktem odniesienia dla młodych pokoleń i drogą do odrodzenia naszej Ojczyzny – podsumował bp K. Nitkiewicz. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym życzenia bożonarodzeniowe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół