• facebook
 • rss
 • Mają już wodę i ciepło

  ks. Tomasz Lis

  dodane 19.12.2012 23:47

  Sytuacja mieszkańców bloków leżących w okolicach ziemnej katastrofy przy ul. Polnej w Ostrowcu Świętokrzyskim wraca powoli do normy. Służby przywracają dostawy wody i ciepła.

  Po tym jak w nocy z 18 na 19 stycznia usunęła się skarpa niszcząc drogę, pobliskie garaże oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne mieszkańcy czterech bloków nie mieli ogrzewania miejskiego oraz musieli korzystać z wody dowożonej beczkowozami. Po przeszukaniu rumowiska kamerą termowizyjną okazało się, że nie ma ofiar. Instalację ciepłowniczą udało się naprawić tego samego dnia wieczorem. – Rozpoczęliśmy już napełnianie rur. Wiemy także, że instalacja jest szczelna, tak, więc mieszkańcy pewnie przed pójściem spać będą mieli już ciepło - powiedział Tomasz Góra z miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. W godzinach popołudniowych udało się przywrócić dostawy wody do kilkudziesięciu budynków wzdłuż ulicy Polnej i Rosłońskiego.

  Jak na razie rozmiary katastrofy są trudne do oszacowania. Osuwisko zniszczyło drogę oraz wiele sieci instalacyjnych jak również pobliskie garaże i kilka samochodów. - Koszty likwidacji osuwiska będą gigantyczne – mówił Zdzisław Kałamaga, starosta ostrowiecki. Dodał, że chodzi nie tylko o zasypanie wyrwy, ale zabezpieczenie całego terenu. Zdaniem starosty najważniejsze prace zostały wykonane, czyli przywrócenie mediów do okolicznych nieruchomości.

  Służby po zabezpieczeniu terenu wstrzymały prace w rejonie osuwiska do momentu zakończenia ekspertyz geologicznych

  W dalszym ciągu nieznane są przyczyny powstania osuwiska. W ustaleniu okoliczności katastrofy mają pomóc geolodzy z Kielc i Krakowa. Wojewódzki geolog nie zezwolił w środę na odgruzowanie garaży. Usuwisko odsłoniło dość wysoki mur - pozostałość po starej budowli, w której od lat mogła zbierać się woda.

  W dniu katastrofy od wczesnych godzin rannych działał sztab kryzysowy powołany przez prezydenta miasta Jarosława Wilczyńskiego i starostę Zdzisława Kałamagę, który zabezpieczał warunki socjalne mieszkańców okolicznych bloków.
  W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska odwołano lekcje, co najmniej do świąt. Decyzja dotyczy publicznego gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza.

  Mieszkańcy kilku bloków nie mieli wody i ogrzewania   Ostrowieckie osuwisko
  Mieszkańcy kilku bloków nie mieli wody i ogrzewania
  Andrzej Łada
  Mieszkańcy kilku bloków nie mieli wody i ogrzewania   Ostrowieckie osuwisko
  Mieszkańcy kilku bloków nie mieli wody i ogrzewania
  Andzrej Łada

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół