Nowy numer 13/2024 Archiwum

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, Starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny oraz przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres serdecznie zapraszają na obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli pn. „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli”.

1 Marca
Stalowa Wola: Park Miejski. MDK, parafia Trójcy Przenajświętszej, godz. 16:30
Organizator: Prezydent Stalowej Woli

Udział zapowiedzieli:

Obchody rozpoczną się już 28 lutego, kiedy to w całym mieście odbywać się będzie kwesta na rzecz Ekshumacji i Identyfikacji Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Fundację Przywróćmy Pamięć. Tego samego dnia o godz. 11.00 w Parku Miejskim nastąpi otwarcie obozu partyzanckiego – dzień z życia partyzantów – czyszczenie broni, dla mieszkańców wspólne ognisko partyzanckie, szkolenie z musztry, śpiewanie pieśni partyzanckich, wystawa sprzętu i uzbrojenia rekonstruktorów, stoisko IPN o/Rzeszów oraz zbiory stowarzyszenia Ocalić od zapomnienia. Na godz. 13:00 zaplanowano pokaz musztry konnej, uzależniony od warunków pogodowych. Następnie odbędzie się inscenizacja bitwy partyzanckiej pt. „Obława” - atak na obóz partyzancki przez oddział sowiecki i grochówka żołnierska z rekonstruktorami.

O godz. 19.44 obok Urzędu Celnego odbędzie się bieg „Wilczym tropem” na 1963 m oraz 5000 m, trasa przebiegać będzie lasem. Podczas biegu odbędzie się kwesta na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja, ognisko, grochówka i gorąca herbata.   

29 lutego w stalowowolskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym odbędą się prelekcje prowadzone przez nauczycieli historii z wykorzystaniem filmu Stowarzyszenia „Ocalić od Zapomnienia”.

1 marca będzie głównym dniem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli pn. „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli". O godz. 16.30 odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie ul. Ofiar Katynia, ul. Popiełuszki i ul. 1 Sierpnia na plac Piłsudskiego przejdzie Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Na placu Piłsudskiego będą miały miejsce oficjalne uroczystości wojskowe, Apel Pamięci, Salwa Honorowa, Przemówienia oraz koncert rockowy zespołu Fever – piosenki i wiersze o Żołnierzach Wyklętych.

2 marca w Bibliotece Międzyuczelnianej o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu pt. „Dzieci kwatery Ł” reż. Arkadiusza Gołębiewskiego oraz Diorama Partyzancka w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca. Prezentacja filmu „Historia Roja” odbędzie się 5 marca w kinie Wrzos, przed filmem rekonstruktorzy przybliżą sylwetkę Żołnierza Wyklętego o pseudonimie „Roj”, natomiast po filmie odbędzie się prelekcja dr Mirosława Surdeja z IPN o/Rzeszów, dla 100 osób przygotowano pamiątkowe wpinki i ryngrafy (bilety do kupienia w kasach kina Wrzos).

Od 1 do 6 marca w holu MDK będzie można podziwiać wystawę Fundacji Przywróćmy Pamięć poświęcona IV Zarządowi „Wolność i Niezawisłość”.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz Senator RP Janina Sagatowska.

Projekt „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli” w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objęty został PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy