Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z miłości do…

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu otwarta została wystawa prac Jana Puka.

Na ekspozycji noszącej znamienny tytuł "Z miłości do tradycji", doskonale oddającej idee przyświecające działalności ludowego artysty z Trześni, znalazło się ponad 120 drewnianych rzeźb oraz wybrane przykłady jego twórczości poetyckiej. Można zobaczyć przede wszystkim prace ukazujące życie codzienne dawnych mieszkańców wsi z naszego regionu. Salę odczytową biblioteki miejskiej zapełniły drewniane makiety wiejskich zagród, figurki rolników, rzemieślników. Jest także słynny wiatrak.

- W dorosłym życiu naszła mnie myśl i pragnienie, by swoje życie poszerzyć o jakąś pasję. I tak zaczęła się moja przygoda z drewnianą rzeźbą. Pierwszą pracą był wiatrak, który powstał w latach 1985-1986 i jest prezentowany na wystawie w Tarnobrzegu. Chętnie sięgałem do dawnych zwyczajów, opierając się na opowiadaniach Wawrzyńca Maciąga, który bardzo barwnie mówił o wyglądzie starych chat, życiu codziennym - mówił Jan Puk, mieszkaniec Trześni. - Stopniowo sięgałem po coraz nowe tematy. Mam pokaźny zbiór rzeźb sakralnych, patriotycznych, ale najchętniej wykonuję zabawki, takie, jakimi dawniej bawiły się wiejskie dzieci, których spora część znajduje się w kieleckim Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawa w tarnobrzeskiej bibliotece jest 128. moją indywidualną ekspozycją i tak jak głosi jej tytuł, wszystkie prezentowane prace powstały z miłości do drewna i rzeźbienia. Drewno od początku świata ludziom służyło. Pokochałem je i będzie ze mną żyło, będę z niego tworzył piękne dzieła, by sztuka ludowa nigdy nie zginęła - zapewnił artysta.

Z miłości do…   Zespół Ludowy Ocicanki zaśpiewał artyście "Sto lat". Marta Woynarowska /Foto Gość

Jak wielokrotnie podkreślał, jego twórczość wynika także z poczucia misji, by młodemu pokoleniu przekazywać lasowiackie tradycje.

- Jako ludowy twórca pragnę przyczynić się do zachowania w społecznej świadomości najcenniejszych wartości z dorobku przeszłych pokoleń. Staram się podczas spotkań z młodymi przekazywać wiedzę o naszym regionie, jego kulturze i życiu mieszkańców na początku wieku i w minionych stuleciach - zaznacza twórca z Trześni.

Wernisaż uświetnił występ Zespołu Ludowego Ocicanki.

Wystawę można zwiedzać do końca stycznia przyszłego roku.

Jan Puk został w tym roku uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie twórczości i promowania kultury ludowej. Dostrzeżona i doceniona została jego 35-letnia działalność jako rzeźbiarza, poety, gawędziarza, kronikarza, propagatora tradycji lasowiackiej. Twórca jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy